Laparoskopik kolesistektomi uygulanan hastalarda eksternal oblik interkostal plan bloğu ile subkostal transversus abdominis plan bloğunun karşılaştırılması
Comparison of external oblique i̇ntercostal plane block and subcostal transversus abdominis plane block in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 885693
  2. Yazar: SÜMEYYE AL
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ AHISKALIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Laparoskopik kolesistektomi (LC) minimal invaziv bir prosedür olmasına karşın postoperatif dönemde ağrı görülebilir. Eksternal oblik interkostal plan bloğu (EOİPB), üst batın cerrahilerinde dermatomal duyusal blokaj sağlayan yeni bir bloktur. Laparoskopik karın cerrahilerinde multimodal analjezinin bir parçası olarak kullanılabilir. Çalışmamızın amacı, EOİP bloğunun LC'de subkostal transversus abdominis plan (TAP) bloğuna göre postoperatif ağrı skoruna ve opioid tüketimine olan etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Seksen (80) hasta EOİPB ve subkostal TAP olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki grupta 20 ml %0,375 bupivakain ile bilateral blokları yapıldı. Klinik ve demografik veriler toplandı ve analiz edildi. Bulgular: Demografik veriler arasında istatistiksel farklılık yoktu(p>0,05). PACU'daki ve postoperatif 1.,2.,4.,8.,12. ve 24. saatlerdeki istirahat ve aktif hareket esnasındaki VAS puanları arasında istatistiksel farklılık yoktu(p>0,05). İlk 4 saatteki opioid tüketimi subkostal TAP grubunda EOİPB grubuna göre daha azdı (sırasıyla; 125 μg(87,50-150) vs. 150 μg(100-250), p0,05). Kurtarma analjezisi ve ilk analjezik ihtiyaç zamanlarında gruplar arasında istatistiksel farklılık yoktu(p>0,05). Sonuç: Postoperatif analjeziye ve opioid tüketimine olan etkisi, subkostal TAP ile benzer olan EOİP bloğu, LC prosedürlerinde multimodal analjezinin bir parçası olarak kolaylıkla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Background: Although laparoscopic cholecystectomy (LC) is a minimally invasive procedure, pain may occur in the postoperative period. External oblique intercostal plane block (EOIPB) is a new block that provides dermatomal sensory blockade in upper abdominal surgeries. It can be used as part of multimodal analgesia in laparoscopic abdominal surgeries. The aim of our study is to investigate the effect of EOIP block on postoperative pain score and opioid consumption in LC compared to subcostal transversus abdominis plane (TAP) block. Materials and Methods: Eighty (80) patients were divided into two groups: EOIPB and subcostal TAP. Bilateral blocks were performed with 20 ml 0.375% bupivacaine in both groups. Clinical and demographic data were collected and analyzed. Results: There was no statistical difference between demographic data (p>0.05). There was no statistical difference between VAS scores at rest and active movement in the PACU and at postoperative 1st, 2nd, 4th, 8th, 12th and 24th hours (p>0.05). Opioid consumption in the first 4 hours was less in the subcostal TAP group than in the EOIPB group (125 μg (87.50-150) vs. 150 μg (100-250), respectively, p0.05). There was no statistical difference between the groups in the times of rescue analgesia and first analgesic need (p>0.05). Conclusion: EOIP block, whose effect on postoperative analgesia and opioid consumption is similar to subcostal TAP, can easily be used as part of multimodal analgesia in LC procedures.