Transkateter aortik kapak implantasyonu uygulanan hastaların işlem öncesi ve sonrası 3D speckle tracking ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Assesment of patients treated with transcatheter aortic valve implantation with 3D speckle tracking echocardiography before and after implantation
  1. Tez No: 522911
  2. Yazar: ÖRSAN DENİZ URGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Semptomatik ciddi aort darlığı olan hastalarda TAVİ sonrası konvansiyonel ekokardiyografik incelemelerde sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonlarının düzeldiği bildirilmiştir. Ancak, geleneksel yöntemlerden farklı olarak, son yıllarda sol ventrikül fonksiyonunun daha doğru ve erken tespiti için kullanılan strain ekokardiyografik incelemeler öne çıkmaktadır. Bizim çalışmamızda, bu fonksiyonların konvansiyonel ekokardiyografik incelemenin ötesinde speckle tracking ekokardiyografik parametrelerinin erken değişikliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda semptomatik şiddetli aort darlığı nedeniyle TAVI uygulanan 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar işlem öncesinde ve 3. ayın sonunda geleneksel ekokardiyografik ve 3D speckle tracking ekokardiyografisi ile değerlendirildi. Bulgular: İşlem öncesi ve işlemden 3 ay sonra bakılan sol ventrikül end-diyastolik volüm, sol ventrikül end-sistolik volüm, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonunda anlamlı değişiklik saptanmadı(p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: In patients with symptomatic severe aortic stenosis, conventional echocardiographic examinations after TAVI have been reported to improve left ventricular systolic and diastolic functions. However, apart from the traditional methods, strain echocardiographic examinations which are used for the more accurate and early detection of left ventricular functions are prominent in recent years. In our study, it was aimed to determine the early changes of the speckle tracking echocardiographic parameters beyond the conventional echocardiographic examination of these functions. Meterials and methods: In our study we enrolled 40 patients who underwent TAVI with symptomatic severe aortic stenosis. The patients were evaluated with conventional echocardiographic and 3D speckle tracking echocardiography before and after third month of the procedure. Results: There were no significant changes in left ventricular end-diastolic volume, left ventricular end-systolic volume, left ventricular ejection fraction, 3 months before and after the procedure (p> 0.05). The left ventricular 4-space longitudinal strain (-16.5 ± 3.5 vs -18.7 ± 5 p = 0.04), left ventricular 3-space longitudinal strain (-16 ± 4.2 vs -20.2 ± 4.8 p 0.001), left ventricular 2-space longitudinal strain (-16.9 ± 3.8 vs -19.4 ± 4.2 p = 0.01), left ventricular global longitudinal strain (-16.5 ± 3.1 vs -19.5 ± 4.7 p = 0.02) significant improvement was found.