Farklı flep tekniklerinin yarı gömülü alt çene 3. molar dişlerin cerrahisi sonrası komşu 2. molar dişlerin periodontal sağlığı üzerine olan etkileri
Effects of different flap designs on periodontal health of adjacent 2nd molar following partially impacted mandibular 3rd molar surgery
  1. Tez No: 260797
  2. Yazar: YAVUZ TOLGA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR MOLLAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Oral ve maksillofasiyal cerrahide 3M diş operasyonları ağrı, ödem ve komşu 2M dişte periodontal problemler gibi birçok post-operatif komplikasyonlara neden olabilir. Postoperatif komplikasyonları azaltmak için birçok farklı flep tekniği geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı 3 köşeli laterale kaydırılan flep tekniği ile birlikte uygulanan primer kapatma yöntemi (FlepI tekniği) ve zarf flep ile uygulanan sekonder kapatma yönteminin (FlepII tekniği) 3M cerrahisi sonrası komşu 2M dişin periodontal sağlığı üzerine etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir.Çalışmaya bilateral simetrik mesio-vertikal veya vertikal yönde yarı gömülü 3M dişleri bulunan yaşları 18-28 arasında değişen 8 erkek, 22 kadın toplam 30 hasta dahil edilmiştir. Her iki 3M dişler aynı seansta çekilirken bir tarafa FlepI tekniği, diğer tarafa ise FlepII tekniği uygulanmıştır.Pre-operatif dönemde ve post-operatif 2., 7., 30. ve 90. günlerde ölçümler yapılmıştır. Ağrı VAS yöntemi ile, ödem fasiyal bölgelerden yapılan ölçümler ile alveolit ve yara enfeksiyonu klinik parametreler kullanılarak ve yara iyileşmesi de YİS (Yara İyileşmesi skalası) ile değerlendirilmiştir. Komşu 2M dişin periodontal sağlığının değerlendirilmesinde dişeti çekilmesi, klinik ataşman seviyesi, cep derinliği, plak indeksi, gingival indeks ve kanama indeksi parametreleri klinik ölçümler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Tüm veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir.Bu çalışmanın sonucunda 3M cerrahisi sonrası FlepI tekniğinde ağrı, ödem ve 2M dişte klinik ataşman seviyesinin FlepII tekniğine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazla olduğu, 2M dişte dişeti çekilmesi, cep derinliği, plak indeksi ve kanama indeksi (+) olan yüzey sayısının ise daha az olduğu bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Third molar operations in oral and maxillofacial surgery may cause various postoperative complications such as pain, edema and periodontal problems in 2nd molars. Several different flap techniques have been developed to minimalize potential postoperatif complications. The aim of the present study is to eveluate the effects of 3 cornered laterally sliding flap for primary closure (FlepI) and envelope flap for secondary closure (FlepII) on periodontal health of adjacent second molar following third molar surgery.A total number of 30 patients (8 male and 22 female) aged between 18-28 years requiring symmetrically partially impacted mesio- vertical or vertical lower third molar surgery were included in this study. Both 3M teeth were opereted in the same visit appliying FlepI technique to one side and FlepII technique to the other side.Measurements were conducted in the pre-operatively and on 2nd, 7th, 30th and 90th post-operative days. Pain was measured by VAS, edema was recorded using certain facial points, alveolitis and infection determined using clinical parameters and wound healing was measured by WHS ( Wound Healing Scale). Gingival recession, clinical attachment level, probing depth, plaque index, gingival index and bleeding index carried out to assess the periodontal health of adjacent 2nd molars using clinical parameters. All the values were evaluated statistically by SPSS version 12,0.As a result of statistical analysis of the data, pain, edema and clinical attacment level of adjacent 2nd molars in FlepII group were significantly better than FlepI group (p0,05).