Genç futbolcuların somatotip özelliklerinin oynadıkları mevkilere göre değerlendirilmesi ve beslenme durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of the somatotype characterstics of the young soccer players according to possition they played and and inspection of the relationship between nutritional status
  1. Tez No: 522928
  2. Yazar: BAŞAR ZİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHENDE ESİN ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bütün spor branşlarında olduğu gibi futbolda da daha az maliyetle daha yüksek performans ve sürekli başarı hedeflenmektedir. Bu nedenle branşa uygun vücut tipi belirleme çalışmaları yükselen bir ivmeyle devam etmektedir. Futbolda yapılan somatotip araştırmalar, performansı arttırmanın dışında ileriye yönelik başarılı olması muhtemel sporcuları erken yaşta belirleyebilmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, Beşiktaş Jimnastik Kulübü altyapısında U15-U16-U17-U19 olmak üzere 4 yaş grubu takımlarında oynayan 66 futbolcunun somatotip profillerini ve mevkilere göre olası farklılıkların beslenme durumlarıyla ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Sporcuların beslenme durumlarını saptamak için 3 günlük besin tüketim kaydı yöntemi uygulanmıştır. Somatotip profillerin belirlenmesinde ise ağırlık, boy, deri kıvrım kalınlığı, çap ve çevre ölçümleri gibi antropometrik veriler toplanmıştır. Toplanan antropometrik veriler Heath-Carter yöntemiyle hesaplanıp somatotip değerlere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As in all sports branches, soccer is aimed at higher performance and more continuous success with less cost. For this reason, proper body type identification studies continue with increasing acceleration. Somatotype surveys in soccer are aimed at early detection of potential athletes who are likely to be successful in the future, apart from improving performance. Our study was carried out in order to investigate the somatotype profiles of 66 soccer players playing in 4 different under-age teams, Besiktaş JK infrastructure U15-U16-U17-U19, and the relation of possible differences to the nutritional status according to the positions. In order to determine the nutritional status of the athletes, a 3-day nutrient consumption recording method was applied. When somatotype profiles are identified; anthropometric data such as weight, height, skin fold thickness, diameter and environmental measurements were collected. The collected anthropometric data were calculated by Heath-Carter method and reached somatotype values. While there is no significant difference between somatotype values in our work, as in international and national studies, there is a statistically significant difference between goalkeeper, defenders, midfielders and strikers when the BDI values are examined. There was no statistically significant difference in the percentage of carbohydrates, proteins and fats consumed per day compared to the placebo.