Tek taraflı S1 radikülopatili hastalarda uygulanan transforaminal epidural steroid enjeksiyonunun H-refleks parametreleri üzerindeki rolü
The role of transforaminal epidural steroid injections on H-reflex parameters in unilateral S1 radiculopathy
- Tez No: 522957
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN HAKAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Tek taraflı S1 radikülopatili hastalarda Hr parametreleri üzerinde transforaminal epidural steroid enjeksiyonu (TFESE)'nun rolü ve tedavi sonuçları ile korelasyonunun değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Prospektif yürütülen bu çalışmaya radiküler bel ağrısı olan, klinik ve radyolojik değerlendirme ile L5-S1 seviyesinde LDH ve tek taraflı S1 kök basısı saptanan 34 hasta alındı. Hastalar üç aşamada değerlendirildi. Hastalar TFESE öncesinde birinci klinisyen tarafından klinik (motor ve duyu muayenesi, aşil refleksi, el parmak zemin (EPZ) mesafesi ve düz bacak kaldırma testi (DBKT), Sayısal Derecelendirme Skalası (SDS), Oswestry Dizabilite İndeksi (ODİ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile) ve radyolojik olarak değerlendirildi. İkinci bir klinisyen tarafından sinir iletimi ile geç yanıtlar çalışıldı. Üçüncü bir klinisyen TFESE uygulamasını gerçekleştirdi. TFESE sonrası 1. saat, 3. hafta ve 3. ayda değerlendirmeler tedavi öncesinde olduğu şekilde tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluation of the role of transforaminal epidural steroid injections (TFESI) on H-reflex (Hr) parameters in unilateral S1 radiculopathy, correlation for treatment outcomes. Materials and methods: A total of 34 patients with radicular back pain, LDH and unilateral S1 root compression detected at L5-S1 level by clinical and radiological evaluation were included in this prospective study. Patients were evaluated in three stages. Before TFESI, patients were evaluated clinically (with motor and sensory examination, achilles reflex, fingertip to floor (FTF) distance and straight leg raise test (SLRT), Numeric Rating Scale (NRS), Oswestry Disability Index (ODI) and Beck Depression Scale (BDS)) and radiologically by the first clinician. With a second clinician, nerve conduction studies and late responses were assessed. A third clinician carried out TFESI. 1st hour, 3rd week and 3rd month post-TFESI evaluations were carried out as they were before the treatment.