Primer sjögren sendromlu hastaların nörolojik etkilenim yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of patients with primary sjögren syndrome in terms of neurological complications
- Tez No: 727908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KASIM KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada Sjögren Sendromu (SS) olgularında santral ve periferik nörolojik tutulum sıklığının ve objektif nörolojik tutulumu etkileyen parametrelerin belirlenmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışmamız retrospektif kesitsel tiptedir. İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Romatoloji Polikliniği'nde pSS tanısıyla takip edilen olgularla benzer sosyodemografik özellikte kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Olgular nörolojik şikayetlerinin varlığı ve şikayetlerinin tespiti için nöroloji semptom ölçeğiyle (SSÖ) değerlendirildi. Hasta ve kontrollere MMSE, MOCA, BICAMS (SDMT, CVLT II ve BVMTR), BDÖ, YŞÖ ve LANSS testleri uygulandı. Olguların laboratuvar, görüntüleme, EMG ve biyopsi sonuçları retrospektif olarak hastane sisteminden kaydedildi. Bulgular: 50 pSS hastası ve 50 sağlıklı kontrol çalışmaya alınmıştır. Olguların %96'sı (n=48) kadındı, yaş ortalaması 51,8 ± 8,21 yıldı. Nörolojik semptom ölçeğine (SSÖ) göre 33 hastada ortalama 1,24 ± 1,32 tane nörolojik şikâyet belirlendi. En sık şikâyet %42 (n=21) ekstremitelerde uyuşma/yanma/karıncalanmaydı. Olguların %46'sında (n=23) kraniyal MRG'de periventriküler veya derin beyaz cevherde lezyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the frequency of central and/ or peripheral neurologic involvement and the parameters affecting neurological involvement in patients with primary Sjögren's Syndrome (pSS). Methods: Study was designed as retrospective cross-sectionally. Patients with the diagnosis of pSS in the Rheumatology Clinic of Istanbul Kartal Dr. Lutfi Kirdar City Hospital and control group with sociodemographic characteristics similar to the cases were included. The cases were evaluated with the neurology symptom scale (NSS) for the presence and detection of neurological complaints. Detailed neurological examination, detailed cognitive tests, BDI, FSS and LANSS tests were used in the patient and control group. Serological, neuroimaging, EMG and biopsy results of the cases were recorded retrospectively from the hospital system. Results: 96% (n=48) of the cases were female, mean age was 51.8 ± 8.21 years. 66% (n=33) patients had an average of 1.24 ± 1.32 neurological complaints. The most common complaint was numbness/burning/tingling in the extremities in 42% (n=21). Periventricular and deep white matter lesions were detected in cranial MRI in 46% (n=23) of the cases. BDI, and FSS scores were significantly higher in the pSS group. MMSE, MoCA, SDMT, BVMT-R, BVMT-R delayed recall, CVLT-II, and CVLT-II delayed recall test values were significantly lower. Lumbar radiculopathy was present in 58% (n=29) of the cases, and cervical radiculopathy was found in 22% (n=11). Unilateral entrapment neuropathy was detected in 34% (n=17) and bilateral entrapment neuropathy in 8% (n=4) of patient group.