Gı̇rı̇şı̇mcı̇ üniversite kurgusunda teknoloji transfer ofı̇slerı̇nı̇n rolünün ı̇ncelenmesı̇: Akdenı̇z Ünı̇versı̇tesı̇ teknolojı̇ transfer ofı̇sı̇ örneğı̇
Examining the role of technology transfer offices in the framework of the entrepreurial university: Akdeniz University tto case
  1. Tez No: 522987
  2. Yazar: GİZEM ÖZGÜN BÜRKEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA NURAY ATSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez çalışmasında Akdeniz Üniversitesi'nin“Girişimci Üniversite Modeli”ne dönüşüm sürecinde Akdeniz Üniversitesi Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezinin (AKDENİZ TTO) sunduğu katkılar araştırılmıştır. Araştırmanın ana amacı, teknoloji transfer ofislerinin girişimci üniversite modelindeki rolünün tanımlanmasıdır. Araştırmanın alt amaçları ise; üniversitelerin tarihsel gelişiminin incelenmesi, teknoloji transferi, akademik girişimcilik ve girişimci üniversite kavramları arasındaki ilişkinin ortaya konmasıdır. Çalışmanın araştırma kısmında; Üniversitenin“Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeks Puanları”ile AKDENİZ TTO'nun faaliyetleri ve faaliyetleri sonucu elde ettiği çıktılar yıllara göre karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Analizi gerçekleştirmek için veri toplama yöntemi olarak döküman analizi, katılımcı gözlem ve yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular niteliksel ve niceliksel katkılar olmak üzere iki ana başlıkta sunulmuştur. Sonuç olarak, AKDENİZ TTO'nun gerçekleştirdiği faaliyetler sonucu Akdeniz Üniversitesi'nin Girişimci Üniversite Modeli'ne dönüşüm sürecini hızlandırdığı tespit edilmiş ancak üniversitenin kurumsal yapısı, bölgenin sanayileşme düzeyi, yasal kısıtlar gibi iç ve dış faktörler nedeniyle dönüşüm sürecinin tamamlanamadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the research has focused on the transition of Akdeniz University to the concept of“Entrepreneurial University”by regarding the services of AKDENIZ TTO. The main aim of the study is to introduce the role of technology transfer offices in the“Entrepreneurial University Model”. Also, the sub-aims of the study are to examine the relationships between the historical evolution of universities, technology transfer, academic entrepreneurship and the concept of Entrepreneurial University. In the research, the quantitative performance goals of Akdeniz University and AKDENIZ TTO have been analyzed. Data was gathered by document analysis, participated observation and semi-structured interviews. The findings were classified as quantitative and qualitative themes. In conclusion, the research demonstrate that AKDENIZ TTO has contributed to the transformation of Akdeniz University to an“Entrepreneurial University”. However, the transition has not been finished due to some internal and external reasons such as weak institutional structure of the university, unmature form of industry within the region etc.