Kalite maliyetlerinin raporlanması
  1. Tez No: 52299
  2. Yazar: BİROL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çalışmada, toplam kalite felsefesini benimsemiş imalat endüstrisi işletmelerinde, kalite yönetimine, vereceği kararlarda gereksinim duyduğu kalite maliyet raporlarının muhasebe tarafından raporlanması sürecinin nasıl gerçekleşeceğinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda birinci bölümde çalışmanın konusu, amacı, kapsamı ve muhasebeye katkısı ortaya konulmuştur. İkinci bölümde kalite, kalite kontrolü ve kalite güvencesi konusunda genel açıklamalarda bulunulmuştur. Üçüncü bölümde kalite maliyet bilgilerinin daha iyi değerlendirilebilmesi için gerekli olan ve kalite maliyet raporlarının konusunu oluşturan kalite maliyetleri konusundaki kuramsal çerçeve verilmiştir. Dördüncü bölümde kalite maliyetlerinin nasıl raporlanacağı ortaya konulmuştur. Beşinci bölümde kalite maliyetlerinin raporlanması sürecine ilişkin TUSAŞ A.Ş.'de bir uygulamanın nasıl gerçekleştiği incelenerek, uygulamanın değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, is how to realize cost of quality report process by accounting that need by quality management at decision making in manufacturing enterprise that applies total quality philosophy. In the direction of that purposes, in first chapter, it has been put forward that studies' subject, purpose, scope, and contribution to accounting. In second chapter, general explanations have been given about quality, quality control and quality assurance. In chapter tree, the theoretical framework has been given for better evaluation of cost of quality information's that subject of cost of quality reports. In chapter four, how the reporting costs of quality have been given. In chapter five, an application of cost of quality reporting in TUSAŞ A.Ş. In order to see how reporting cost of quality and evaluation that application.