Granit ve prekast sanayiinde kalite maliyetlerinin raporlanması ve analizine ilişkin bir çalışma
A study reporting and analysing cost of quality in granite and perecast industry
  1. Tez No: 145456
  2. Yazar: MEHMET ALİ SEÇKİNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL ÖZKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Son yıllarda firmaların en önemli amacı müşteri memnuniyeti yaratmak olmuştur. Firmalar bu amaca ulaşmak için kalite maliyetlerini yönetmek durumundadırlar. Bununla birlikte, kalite maliyetlerinin, kalite yönetim sisteminde hayati bir rol oynadığını da söylemek mümkündür. Dolayısıyla bu çalışmada kalite maliyetlerinin, kalite yönetim sistemi içerisinde nasıl yönetileceğini ve optimize edileceğini ve karar verme aracı olarak nasıl kullanıldığını göreceğiz. Bu çalışma aşağıda belirtildiği üzere üç ana başlık altında hazırlanmıştır: Birinci bölümde kalite ve kalite maliyeti kavramı incelenmiştir. Kalite kavramının gelişimi, diğer ilgili kavramların değerlendirilmiştir. Kalite maliyetleri sınıflan itibarıyla ele alınmıştır. İkinci bölümde kalite maliyetlerinin raporlanması ve analizi teorik olarak incelenmiştir. Çeşitli raporlama ve analiz araçları, kullanım amaçlan ve içerikleri ile değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise kalite maliyetlerinin raporlanması ve analizine dair bir uygulama gerçekleştirilmiştir, ilgili sektör ve firma tanıtılmıştır. Son olarak mevcut kalite maliyet verileri uygun raporlama ve analiz araçları kullanılarak incelenmiştir. Sonuç olarak elimizdeki tüm veriler kalite maliyet sisteminin kurulmasının önemini aksi takdirde firmanın maliyet kalemlerinde bir artış olacağını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years the most important aspect of a company is to create the customer satisfaction. To achieve that aspect nowadays the companies has to bear the cost of quality.So quality costs play a vital role in the quality managment system. In this respect this thesis shows how to manage and optimize the quality costs in the quality management system and how to use as a decision making tool. This thesis contains three main chapters which are listed as follows: In the first chapter the concept of quality and cost of quality have been examined. The improvement of quality term and other terms that have relationship with quality, have been utilizied. Also all classified cost of quality have been handled with details. In the second chapter reporting and analysing have been examined theorically. And some kind of reporting and analysing tools explained with their contents. In the third chapter the practice of reporting and ananalysing cost of quality have been elobareted. The cost of quality datas is reported and analysed with the correct tools. Also the firm and industry has been explained. Thus.all the datas we reach show us the importance of the establishment of cost of quality managment system. Otherwise the expanditure of the companies would rise easily. n