Örgütlerde değişişimin güdüleme üzerine etkileri
- Tez No: 52298
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Örgütlerin yaşamlarını sürdürebilmeleri ve başarılarını uzun yıllar garanti altında tutabilmeleri için esnek bir yapıya sahip olmaları gerekir. Diğer bir ifadeyle, örgütlerin verimli bir şekilde faaliyetlerini sürdürebilmeleri için zaman zaman küçük veya büyük çapta değişiklik ya da yenilikler yapmaları gerekmektedir. Bu nedenle değişiklik, kaçınılması mümkün olmayan bir olgudur. Örgütsel değişimin genel olarak amacı, değişen iç ve dış çevre koşullarına karşın örgütün etkinlik ve verimliliğini artırmak, işgörenlerin en yüksek doyumu sağlamalarına ve gelişmelerine imkan veren bir örgütsel yapıyı kurmak şeklinde ifade edilebilir. Açık sistem olarak örgütler yaşamlarını sürekli kılmak için bu değişikliklere uyum sağlamak durumundadırlar. Bu bağlamda yapılan değişmelerle işgörenleri güdüleyici, verimlerini arttırıcı yönde geliştirilmesine çalışılmalı, değişimde güdüleyici faktörlere yer verilmelidir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Organizations should have a flexible structure to survive in a challenging environment and to guarantee their success for long years to come. In other words, organizations should introduce changes and, if necessary, innovations in order to be able to continue their functions in an efficient way.That's why change is an inescapable aspect. The general aim of the organizational change is to increase the organization's efficiency and effectiveness under the changing internal and external environmental conditions, and to build an organizational structure that enables the personnel achieve the highest satisfaction and development. The organizations, which are open systems, should adapt themselves to the changes in order to achieve continuos survival. In this context, changes should improve the personnel's effectiveness and efficiency, and to do so they must contain motivating factors. m