Fibromiyalji sendromu olan bireylerde duygu ifade etme, duygu şeması, kişilerarası tarz arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of relationship between emotional expression, emotional schema, interpersonal styles in fibromiyalgia patients
- Tez No: 522997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE İREM ERDEM ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Araştırmanın amacı Fibromiyalji Sendromu olan bireylerde duyguyu ifade etme, duygu şeması ve kişilerarası tarzları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bununla birlikte, hastaların demografik ve klinik özelliklerinin ölçeklerin alt boyutlarıyla ilişkisi araştırma kapsamında değerlendirilmiştir. Araştırma, yaş ortalaması 45.85 olan 20-60 yaş aralığında ve“İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastahanesi Merdivenköy Polikinliği Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon”bölümüne başvuruda bulunan fibromiyalji tanısı almış 60 kadın hasta ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında; veri toplamak amacıyla Sosyodemografik Veri Formu, Duyguları İfade Etme Ölçeği, Kişilerarası Tarz Ölçeği, Leahy Duygusal Şema Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın amacına yönelik yapılan analizler sonucunda, Fibromiyalji Sendromu olan bireylerde duyguyu ifade etmeleri, duygu şemaları ve kişilerarası tarzlarının alt boyutları arasında bazı anlamlı ilişkilere ulaşılmış ve bu ilişkiler literatür eşliğinde geniş kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Bunun yanısıra, Fibromiyalji hastalarında başlangıç stresi olarak genel ilişki problemi yaşayanların yaşamayanlara göre, yakınlık duygularını ve genel duygularını daha az ifade ettikleri, duygularına karşı daha zayıf olduklarına inandıkları, duygularını daha az anladıkları, duygularını kabullenemedikleri ve olumsuz duygularının süreceğine dair inançları olduğu tespit edilmiştir. Benzer şekilde, mevcut stresi genel ilişki problemi olanların olmayanlara göre yakınlık ve diğer duygularını daha az ifade ettikleri ve duygularına karşı daha zayıf olduklarına inandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine relationship between emotional expression, emotional schema, interpersonal styles in Fibromiyalgia patients. Besides, patient's demographical and clinical properties relationship with sub-dimension of scales examined in the scope of this research. The research was carried out with 60 women patients who had been diagnosed as fibromiyalgia syndrome and who applied "Physical Medicine And Rehabilitation Department of Istanbul Medeniyet University Göztepe Training And Research Hospital Merdivenköy Outpatient Clinic. This 60 women were between the ages of 20-60 with the mean of ages 45.85. Within the content of research, Sociodemograhic Data Form, Emotional Expressiveness Questionnaire, Leahy Emotional Schemas Scale and Interpersonal Style Scale were used to collect data. According to results, some significant relationships were found between emotional expression, emotional schemas and interpersonal styles scale's sub-dimensions in fibromiyalgia patients. These relationships were examined in company with literature all-round. Besides, fibromiyalgia patients whose beginning stress of illness were general relatioship problem indicated less expression of intimacy emotion and general emotions, much weakness belief about their own emotions, less acceptance and comprehension of their own emotions, much belief about continuation of their negative emotions to compare with fibromiyalgia patients who have no beginning stress. Likewise, fibromiyalgia patients who have still general relatioship problem indicated less expression of intimacy emotion and general emotions and much weakness belief about their own emotions to compare with fibromiyalgia patients who haven't stress yet.