Engellilere yönelik alternatif istihdam modelleri: Korumalı işyeri örneği
Alternative employment models for disabled people: Protected workplace example
- Tez No: 523019
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Araştırma gerçek işgücü piyasasına katılamayan engelli bireyler için uygulanan alternatif istihdam model örneklerinin uygulama analizleri üzerine kurulmuştur. Bu kapsamda dört farklı işyeri ile nitel araştırma metotları kullanılarak üç farklı istihdam modeli incelenmiştir. Bunlar; terapötik, ara ve ücretli istihdama dayalı modellerdir. Ücretli istihdama dayalı model örneği olarak ele alınan korumalı işyerlerinin diğer iki model örnekleriyle karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmanın önemi, ülkemizde zihinsel ve ruhsal engelli bireylerin istihdamına yönelen korumalı işyerlerinin uygulama biçimlerine ilişkin ilk araştırmanın yapılmış olmasıdır. Bu araştırmadan elde edilen bulgular ışığında engelli bireyleri marjinalleştiren ve istihdamdan dışlayan politikalara karşı bütünleştirici, farklılıkları kapsayıcı ve insan çeşitliliğine uygun politikalar için zemin oluşturması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was based on the application analysis of alternative employment model examples for disabled people who cannot participate in the real labor market. In this context, three different employment models were examined using qualitative research methods with four different workplaces. These were therapeutic, intermediate and paid employment based models. The paid employment based model example of protected workplaces were compared to the other two model examples. The importance of the study is that it is the first research on the application forms of protected workplaces that are oriented towards the employment of individuals with mental and psychological disabilities in our country. In the light of findings obtained from this research, it aims to provide a basis for policies that are integrative, inclusive, and compatible with human diversity against politics that marginalize disabled persons and exclude them from employment.