Uzungöl (Trabzon) çevresinin çökel yapısı ve temel kaya topografyasının yakın yüzey sismik yöntemler ile görüntülenmesi ve mühendislik özelliklerinin incelenmesi
Imaging of sediments and basement topography by shallow seismic methods in Uzungöl district (Trabzon) and investigation of engineering properties
- Tez No: 523048
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Uzungöl çevresine ait yakın yüzey (~30 m) yeraltı yapısının sığ sismik yöntemler kullanılarak ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, göl çevresinde uygun görülen ve çalışılması mümkün alanlarda sismik kırılma, yansıma, aktif ve pasif yüzey dalgası verileri toplanmıştır. Bununla beraber, bazı profillerde özdirenç çalışmaları da gerçekleştirilmiştir. Tüm profiller için P dalga hızı 300-5110m/s arasında, S dalgası hızı 126-1154 m/s arasında değişiklik göstermektedir. S dalga hızının birbirine yakın profillerde oldukça farklılık göstermesi, zemin dinamik özelliklerinin yakın mesafelerde bile oldukça değişken olduğunu işaret etmektedir. Bunun yanında tabakalar arasındaki S dalga hızının da farklı olması zemin büyütme değerini artırmaktadır. Temel kaya derinliği, gölün üst batısında 13,5-15m derinliklerde görülürken, bu derinlik göle yakın alanda 25-30 metrelere kadar çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the sub-surface (~30m) conditions of Uzungöl by using shallow seismic methods. For this purpose, on available area and hte possible suitable area to work around the Uzungöl Lake, seismic refraction, reflection, active surface waves data gathered. Also, on some profiles, resistivity studies were performed. For all profiles, P-wave velocity changes between 300-5110 m/s, S-wave is between 126-1154 m/s. The remarkable changing of S-wave velocity on close profiles indicates that the dynamic feature. The dynamic feature of sub-surface could be very changable even in short distances. Also, changing of S-wave velocity of sequenced layers increaes soil amplification value. While the bedrock depth is seen 13.5-15m at the upper-west of lake, it will increase around 25-30 meters at close areas to the lake.