The impacts of manufacturers' capacity and pricing decisions on dynamic random-access memory market
Üreticilerin kapasite ve fiyatlandırma kararlarının dinamik rastgele-erişimli bellek piyasası üzerine etkileri
  1. Tez No: 523051
  2. Yazar: İPEK DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNENÇ YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dinamik Rastgele-Erişimli Bellek (DREB) piyasası ondan az sayıda büyük oyuncusu ile oligopol bir piyasa özelliği göstermektedir. Bu piyasa kapital yoğunlukludur ve üreticilerin kapasite kararları arz-talep dengesi ile piyasadaki fiyat dinamiklerini önemli ölçüde etkilemektedir. Fiyat kararları ise talep miktarını ve talebin üreticiler arasında dağılımını değiştirmektedir. Bu oyuncuların kararları yıllar boyunca piyasa dinamiklerinden edindikleri bilgilere göre değişkenlik göstermektedir. Bu çalışmanın amacı üreticilerin farklı kapasite ve fiyatlandırma kararlarının arz, talep şoku ve ürün kuşakları arası rassal hareket eden talep gibi farklı senaryolar altında fiyat dinamiklerini nasıl etkileyeceğini anlamaktır. Üreticilerin işbirlikçi ve rekabetçi stratejileri de bu çalışmada göz önünde bulundurulmuştur. Etmen tabanlı modelleme ve benzetim uyum sağlama yetenekleri olan etkileşen bu çoklu bağımsız oyuncuları modellemek için uygun bir araçtır. Sonuç olarak, anlaşmalı bir şekilde kapasite yatırımını az yapan üreticiler, fiyat seviyesini yükseltmektedirler. Fakat sadece bir üreticinin bile işbirliğinden çekilmesi diğer üreticileri pazar payı kaybetmemek adına anlaşmadan çekilmeye zorlamaktadır. Arz ve talep şokları fiyatlar üzerinde kamçı etkisi yaratmasına karşın piyasa birkaç ürün kuşağından sonra kendini toparlayabilmektedir. Ürün kuşakları arası talebin rassal ya da durgun olması genel olarak fiyat seviyelerini etkilememektedir. Son olarak, uyum sağlayan fiyatlandırma kararları üreticilere pazar paylarını korumak ya da pazar payı kazanmak konusunda yarar sağlayabilse de çoğu durumda sonuçlar üzerinde kapasite kararları fiyatlandırma karalarına baskın gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Dynamic Random-Access Memory (DRAM) market is a capital-intensive oligopolistic market with less than ten major players. Capacity investment decisions of manufacturers affect the demand-supply balance in the market and determine the price level. Pricing decisions affect the overall demand and distribution of demand amongst the DRAM manufacturers. These players adapt their decisions over years by learning from the market dynamics. The aim of this research is to investigate how different capacity investment and pricing decisions of manufacturers affect the price dynamics under different scenarios such as random demand fluctuations between DRAM generations, supply and demand shocks. Coordinative and adaptive strategies of manufacturers are also considered in this research. Agent-based modelling and simulation is a convenient tool to model a system with multiple autonomous interacting players with adaptive capabilities. This study shows that in case of an under-capacity investment coordination, the price in the market increases. However, if one of the manufacturers defects from the coordination, others must defect from the agreement to prevent the loss of market share. Supply and demand shocks create bullwhip effect in the price levels, however the market recovers from a shock after a few product generations. The stationary or random behaviour of demand between generations does not affect the price level in the market significantly in the most of the experiments. Finally, adaptive pricing decisions based on price differentiations may help manufacturers to gain or protect market share in some special cases such as supply shocks. However in most of the cases, the effects of capacity decisions dominate the effects of pricing decisions.