Different perpectives of hero and the search for the self in The Catcher in the Rye
The Catcher in the Rye romanında benlik arayışı, ve farklı açılardan kahraman kavramı
  1. Tez No: 523053
  2. Yazar: GÖKÇE ULUSCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZ CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Antik zamanlardan bu yana, insanüstü güçlere sahip kahramanları edebi dünyada görmeye alışkın olmamıza rağmen, anti-kahraman kavramı nispeten daha yenidir. Böyle güçlü kahramanlara dair pek çok şey yazılıp çizilmiştir; fakat anti-kahramanlarla ilgili bir eleştiri ya da araştırmaya ulaşmak ise daha güçtür. Bu bakımdan, psikanalitik yaklaşımla bir anti-kahramanın derinliklerine inmek daha yenilikçi ve faydalı olacaktır. Bu çalışmada, kahraman olgusuna getirdiği yeni bakış açısı ile edebi dünyaya yaptığı katkı yadsınamayan, zamanının öncüleründen J.D. Salinger tarafından kaleme alınmış olan, Amerikan yazınının kilometre taşlarından The Catcher in the Rye romanının baş kahramanı üzerine eğilinerek, farklı türden bir kahraman olgusuna psikanalitik bir okuma yapılması amaçlanmıştır. Bu tez, genel anlamda, bir anti-kahraman stereotipi olan Holden Caulfıeld ve onun içsel arayışı üzerinde durmaktadır, Kitabın esas karakterinin psikolojik gelişimi ve içsel yolculuğunu ele alarak, bu çalışma aynı zamanda Holden Caulfield'in psikolojik gelişimine ışık tutmayı amaçlamaktadır. Kahramanın toplumdan soyutlanmasına yol açacak bir duygu durumuna nasıl geldiği ve bu soyutlanmanın aslında anlamlı kılmaya çalıştığı kendi benliği üzerindeki yıkıcı sonuçları resmedilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Literary world has been accustomed to have mighty and supreme heroes since the ancient times, while the concept of anti-hero is relatively new and different from the former. A lot have been written about and contemplated on heroes when it is compared to anti-heroes about which it is more difficult to find a research or criticism. Exploring the depths of an anti-hero with a psychoanalytic approach would be more contributive and innovative, in this sense. In this study, it is intended to make a psychoanalytic reading on a different type of hero by chiefly circling around the anti-hero of The Catcher in the Rye which is a milestone in American literature by J.D. Salinger, who is one of the pioneers of his time in terms of putting a new brick in the wall by contributing this new point of view about the concept of hero. This thesis mainly focuses on the protagonist of this book, Holden Caulfield who could be considered as an anti-hero stereotype and specifically his inner search for his self. By dealing with the psychological development and the inner journey of the main character of the book, this study also aims to shed light to the psychological development of Holden Caulfield. How he leads himself to a state of mind which is eventually causes a kind of alienation from society is examined and this alienation's self-destructive outcomes on his very self —which he is yearning to find and make meaningful— are tried to be portrayed.