İşletmelerde demokratikleşmenin yönetim politikalarına etkileri
  1. Tez No: 52307
  2. Yazar: SALİH AYTEMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Demokrasi kısaca, halkın kendi kendini yönetmesi olarak tanımlanır. Demokrasi, yönetim sistemleri içerisinde en iyi değil ama kötü tarafları en az olan yönetim sistemi şeklinde de. tanımlanır. Demokrasi de esas olan, halkın kendini yakından ya da dolaylı olarak ilgilendirebilecek olaylara katılmasıdır. Katılım, demokrasinin en temel öğelerinden biridir. Demokrasinin gelişmesi sürecinde geniş boyutlu olayların etkisi vardır. Demokrasi, hürriyet kavramıyla birlikte anılır. Bu nedenle demokratik sistemlerde bireyin hak ve hürriyetleri güvence altındadır. Birey düşüncesini özgürce ifade edebilir. Demokratik yönetim bireylere önem veren özelliğe sahiptir. Demokratik ortamda bireyler gelişmesini ve hayatlarını rahatça sürdürebilirler. Demokrasinin toplum hayatına katkısı toplumsal uzlaşmaya sağladığı katkı ve hoşgörüye bağlı olarak açıklanabilir. Demokrasinin pozitif katkılarından dolayı değişik alanlarda özellikle işletmelerde de uygulama alanı bulmuş, katılım ortak paydasında demokratik modeller geliştirilmiştir. İşletmelerde geliştirilen bu demokratik modellerin işletmeye yansıması verimlilik, etkinlik, etkililik, kalite vb. biçimlerde olurken; çalışanlarda da psikolojik doyum, kendine güven duyma, moral artışı ve çalışanların işletme amaçlarıyla bütünleşmesi şeklinde olmuştur. işletmelerde demokratikleşme çabaları, zorlayıcılık ve verimliliği gerçekleşirime doğrultusunda iki boyutlu gelişmiştir. Zorlayıcılık boyutuçalışanların çıkarlarını korumak için biraraya gelerek baskı unsuru olmalarıyla; verimlilik boyutu bazı araştırmaların ortaya koyduğu bulgular sonucu beşeri ilişkiler akımının ortaya çıkmasıyla gelişmiştir. Sonraki aşamada, katılmalı yönetim yaklaşımı işletmelerde verimliliğe endeksli önemli bir demokratikleşme olgusu olarak gelişmesini sürdürmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Democracy shortly is defined by directing the people by themselves. Democracy is also defined as, not the best among administrations but the one that has least bad-sides.. The main point in democracy is to participate of the people to the events that interest directly or indirectly. Joining is one of the basic elements of democracy. Wide dimension events have an effect at the process of democracy development. Democracy is metioned with the concept of freedom. Therefore the rights and freedom of individual are under the quarentee in democratic systems. An individual may exoress his ideas freely. Democratic administrations has a factor giving importance to individuals. Individuals can keep on their developments and lives freely in democratic system. The coun tr ibu tion of democracy to the comonunity life can be explained with the connection of the contribution which secure to social comprise and the tolerance. Becauseof the positive coun tr ibution of democracy, it has taken place in many different units especially in managament toodemocratic models has been developed under the common denominator of coun tr ibution.Whi le the reflection of this democratic models developed at the managaments has been in the way of productivity, activity, effectivity and quality etc. and but also in the side of workers, it has been in the way of shchological satisfaction, self confidence moral increase and become a united whole with managament means of workers. Democratic struggles at the administrations had developed with forcing and the direction of productivity. In the last stage, participation managament approach its development continued as an important democratic phenomeo depending on productuvity in the administrations.