The investigation of surface topography for micro/nano scaled surfaces
Mikro/nano ölçekte topografik yüzey incelemesi
  1. Tez No: 523082
  2. Yazar: BİLGİNER GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Hassas bir iş parçasının yüzey karakterizasyonunu belirlemek için en önemli parametrelerden biri pürüzlülüktür. Burada pürüzlük, bir yüzeyin ince düzensizliklerini ifade eder. İmalat sanayindeki diğer tolerans spesifikasyonları gibi, yüzeyin de belirli bir pürüzlülük sınırları içinde olması gerekir. Pratikte iki boyutlu (2B) yüzey karakterizasyonu için en sık kullanılan pürüzlülük parametrelerinden Ra; örnekleme boyu içinde mutlak ordinat değerlerinin aritmetik ortalaması ve Rz; tek bir numune uzunluğu içindeki en yüksek tepe ile en derin vadi arasındaki mesafe değerleri kontrol edilmiştir. Ek olarak, üç boyutlu yüzey parametrelerinin geliştirilmesi, bir ürünün yüzey özelliklerinin daha kesin olarak tanımlanmasına yardımcı olur. Bu tezin amacı, iğne uçlu ölçme cihazı ve 3B optik ölçüm sistemi (Konfokal Mikroskop) kullanılarak, geleneksel talaşlı imalat yöntemleriyle üretilmiş (torna ve freze) farklı yüzey pürüzlülük sınıfına sahip, periyodik ve rastgele profilli on (10) adet referans numunesinin yüzey pürüzlülük değerlerinin doğrulamalarını gerçekleştirmektir. Sonuçta, temaslı sistem ile yapılan ölçme tekniklerinin optik ölçme metotlarına kıyasla daha az doğruluk ve güvenilirlik verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the most important parameters for determining the surface characterization of a precision workpiece is roughness. Here, roughness expresses the fine irregularities of a surface. Surface has to be within certain limits of roughness values. The most commonly used parameters for two-dimensional surface characterization in real-world practice are Ra and Rz. Additionally, the development of three-dimensional surface parameters helps out in defining the surface features of a product more precisely. The purpose of this thesis is to verify the surface roughness values of ten (10) reference samples with periodic and random profiles with different surface roughness classes (turning and milling) produced by traditional machining methods using a pinpoint measuring instrument and a 3D optical measuring system (Confocal Microscope) it is to perform. As a result, it has been found that measuring techniques made by the contact system give less accuracy and reliability than optical measuring methods.