Belediyelerin kaynak sorunları: Kütahya Belediyesi örneği
  1. Tez No: 52309
  2. Yazar: GÜRCAN ONAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MECİT EŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Belediye, beldenin ve belde sakinlerinin mahalli mahayitteki her türlü ihtiyaçlarını karşılamakla sorumlu bir kamu kuruluşudur. Dünyada ilk defa Fransız İhtilalini takiben kurulan belediyeler, ülkemi nete bugünkü manada Cumhuriyet Dönemiyle kurulmaya başlanmıştır. Halen 1930 tarihli ve 1580 sayılı kanun ile yönetilmektedir. Belediyelerin görevlerini ifa edebilme yolunda karşı karşıya bulundukları kaynak sorunu çoktandır bilinen ve yaşanan bir gerçektir. Yedi kalkınma planında da yer alan belediyelerin kaynak sorunu ne yazık ki hala hiçbir merkezi idare tarafından köklü bir çözüme kavuşturulamamış olup halen güncelliğini sürdürmektedir. Devlet vergi gelirlerinden ayrılan paylar dünya standartlarına göre ülkemizde çok azdır. Belediye öz gelirleri de yetersizdir. İller Bankası 'na yapılan borçlanma ve devlet yardımı ise özellikle seçim zamanlan siyasi olarak yapılmaktadır. Günümüzde, artık, Mahalli İdareler Bakanlığı kurularak mahalli idarelerin gelirlerinin iktidarın insiyatifinden kurtarılması, gelirlerin merkezi idare ve mahalli idareler arasında tekrar daha adilane bir şekilde dağıtılmasına ve belediyelere daha fazla yetki verilmesine acilen ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The meaning of municipality is that both Common people and town ate satisfied by municipality. During the French revation; the first municipality was settled by Goverment in the world. On the other hand, in our country which is Türkiye, The first municipality was settled after the republic. Today, Municipality has got a lot of problem. The most important problem is sources. The Goverment has never founded the solution for this problem. Taxes which are the biggest problem are not enough for our country. Goverment helps the municipality during the election. Before the election, Bank and goverment never give money to the municipality. The lows must be changed by Goverment The municipality has to take more money from the Bank On the top of all, The municipality must have more qualification.