Emet ilçesinin ekonomik analiz yönelimli gelişim stratejilerinin saptanması
  1. Tez No: 52310
  2. Yazar: ADNAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kalkınma AGÜ'in en büyük sorunlarından biridir.Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan ülkemizde ise 1963 yılından itibaren beşer yıllık kalkınma planları yapılmaktadır. Ülke genelinde ekonominin planlanması yapılırken mahalli idarelerinde de bu işe önem verilmesi gerektiği düşüncesindeyim. Bu düşünceden hareketle“Emet İlçesinin Ekonomik Analiz Yönelimli Gelişim Stratejilerinin Saptanması”isimli tez çalışmamı yapmış bulunmaktayım. Birinci bölümde kalkınma kriterleri ve planlamanın teorik çerçevesi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Emet ilçesinin genel tanıtımı yapıldıktan sonra, üçüncü bölümde sektörlere göre Emet ilçesinin ekonomik analizi yapılmıştır.Bu bölümde ilçe ekonomisinde ağırlıklı olarak yer alan dört sektör tek tek incelenmiş ve diğer ilçelerle karşılaştırılması yapılmıştır. Yine bu bölümde ilçenin iç ve dış ticaret potansiyeli ele alınmıştır. Sektörlerin ekonomik analizi yapıldıktan sonra dördüncü bölümde kalkınma kriterlerinden hareketle ilçenin sektöre! hedef ve stratejileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems of Less Developed Countries is development. In our county, wich is underdeveloped country in the world, development plans for five years have been made since 1 963. In my opinion the plans should be made for local goverments as the plans had been made for the country.That's why, I've choosen the master subject as the development, planning and potancial of export in Emet. At the first part, I've studied criters of development and planning. I've introduced of Emet at the second part.At the third part, I've tried to analyse of Emet's economy for each section.At this part, I've studied about the main important four sections and have compared Emet whit other districts.Also, I've tried to study about the potancial of export in Emet. At the last part, I've studied about the sectional target ant strategy of Emet.