Klasik örgüt kuramı açısından Kütahya polis örgütünün yapısı, örgütsel sorunları ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 52311
  2. Yazar: ŞAHİN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT TOKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
ÖZET insanlık tarihi Kadar eski ölen örgütler, 1800'iû yıllarda bilimsel olarak incelenmeye başlanmıştır.“Klasik0 oldukları kabul edilen ilk kuramcılar, her örgüt için geçerli olduğunu varsaydıkları deterministik kurallar ortaya koymuşlardır. 1930'lardan sonra yapılan araştırmalar, örgütlerin Klasik Kuramcıların düşündükleri gibi mekanik araçlar olmadığını, çalışanların psiko-sosyal özelliklerinin örgütlere de yansıdığını ortaya çıkarmışlardır. Bu gelişmelerin paralelinde Davranışsal Yönetim Kuramı ortaya çıkmıştır. Klasik düşünürler, örgütlerin fiziki şartlarını değerlendirip, psiko-sosyal faktörlere önem vermezken, Davranışsal Yönetim Yaklaşımı, örgütlerin fiziki şartlarına gerekli önemi vermiştir. Her yönetim birimini, hem kendi başına bir sistem, hem de içinde yer aldığı ana sistemin bir alt sistemi olarak değerlendiren Sistemler Yaklaşımı; örgütleri daha geniş perspektiflerde ele alabilmemizi sağladı. örgütleri, çevrelerinden girdiler alan ve bu girdileri uyguladığı teknoloji ile çıktılara dönüştürerek çevreye sunan birer açık sistem olarak değerlendiren Durumsallık Yaklaşımı Düşünürlerine göre, örgütün çevreyle olan ilişkileri, çevrenin nitelikleri ve örgütün dönüşüm sürecinde uyguladığı metodlar, örgütün yapısını ve yönetim şeklini etkilemektedir. Bu yaklaşıma göre her örgütte uygun yönetim ilkeleri yoktur. Her örgüt, kendi çevresinin ve teknolojisinin niteliklerine uygun yönetim ilkeleri belirlemek zorundadır. Bir örgüt oluşturmak isteyen kişiler, doğal olarak kontrol altında tutabilecekleri, deterministik kurallarla yönetilen örgütler tasarlarlar. Kütahya Polis Örgütü'nü oluşturan hükümetler de, Türkiye'de uygulanmakta olan ”Katı Merkezi Yönetim" anlayışına uygun, mekanik, bürokratik bir örgüt oluşturmuşlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The organization that as oldest as humanbeing have been examined sartientitaiiy at the beginning of the 19th Century. The first theoricians which were attributed“The Classics”stated deterministic rules considered valuable for all of the organizations. The studies after 1930 displayed that organizations are not mechanic machines as the classics approvalled. And those devoiepments led to Behavior Science Aproach existence. As classic the oricians considered phsciai conditions of organizations and ignored pyhco-social effects; Behavior science aproach, didnt place enough importance on pyscial conditions. Since systems Approach described any managemet Unit as a system itself and a subsystem of the manuei system wich including it enabled us to consider organizations in different dimensions. According to Contingency Approach Theroeticians who took organizations in to consider as an open system takin inputs from envorinment, implemending technology on them and submitting them to envorinment as outputs. The interplay between organization and envorinment the envorinment quantity and the technology implemented on transformation process are effecting the structure of organization and rfs management type. According to this approach, there are no rules suitable to whole organizations Every single organization should determine it's own management rules and structures that appropriate to its environment and technology. Those, wanting to establish an organization, inherently approval such an organization which is maneget with deterministic rules and can be controlled. The governments which established the Kütahya National Security Department suitable to centralized manegement system in Turkey. This implentations are appropilate to classic the oricians's view.