Türk Hukukunda teminat senetleri
Collateral bill in Turkish Law
- Tez No: 543738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Teminat senetleri, inanan sıfatındaki keşideci ile inanılan sıfatındaki senet lehtarı arasındaki bir inanç anlaşmasının sonucu olarak düzenlenmektedir. Yapılan inanç anlaşmasına göre, inanan sıfatındaki keşideci, lehtara teminat sağlamak amacıyla bir kambiyo senedi düzenleme, inanılan sıfatındaki lehtar ise teminat konusu risk gerçekleşmediği sürece temel alacağı doğmamış bulunan bu senedi kullanmama borcu altındadır. Teminat konusu risk, keşidecinin sözleşmesel bir edim yükümlülüğünü yerine getirmemesi olabileceği gibi, lehtara vereceği bir zarar da olabilir. Teminat amacıyla kambiyo senedi düzenleyen taraflar, bu amaçlarını senet metnine koyacakları bir kayıtla dışa yansıtmış olabilirler. Söz konusu kayıtların, senedin kambiyo senedi niteliğine halel getirmemesi için, asıl ilişkiyle bağlantı kurmamaları, mücerret nitelikte olmaları gerekir. Teminat amacıyla düzenlenme olgusuna ilişkin kaydın başkaca bir yazılı belgede bulunması ve bu belgenin senetle bağlantısının ispatlanması ise senedin kambiyo senedi niteliğini etkilememektedir. Teminat senetlerinin kambiyo senetlerine özgü icra takibine veya menfi tespit davasına konu olması durumunda, öncelikle, senedin belli bir hukuki ilişkinin teminatı olup olmadığının ardından da teminat konusu riskin gerçekleşip gerçekleşmediğinin ispatlanması sorunu doğmaktadır. Senedin bedelsizliği ile ilgili bir şahsi def'i niteliğindeki bu hususların, üçüncü kişiye karşı ileri sürülebilmesi üçüncü kişinin bilerek borçlunun zararına hareket ettiği de ispatlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Collateral bills are arranged as a result of an accreditation agreement between the drawer in the title of trustee and the drawee in the title of trustor. According to the accreditation agreement, the trustee as the drawer obliged to hold a foreign exchange bill to provide collateral to the beneficiary whereas the trustor as the drawee not to use this bill, of which the main receivable is not occurred so long as the the risk subject to collateral does not take place. The risk subject to the collateral may be the failure of the drawer to fulfill a contractual performance obligation or any other loss to the beneficiary. The parties regulating the bill of exchange for the purpose of collateral may have reflected these goals with a record that they put in the deed text. For those registrations, in order to avoid prejudice to the quality of the bill of exchange, they should not be in contact with the original relationship, and they must be of an abstract claim. The fact that the registration concerning the fact of collateral is in another written document and confirmation of the connection of this document with the bill does not affect the bill of exchange quality of the bill. In the event that the collateral bills are subject to enforcement proceedings specific to bill of exchange or in cases of negative declaratory action, firstly, the question of whether or not the bill is a subject of a certain legal relationship and then the risk of the collateral is ensured arise. It should be proved that the third party moved against the benefit of the debtor in order to be able to claim these issues which are in the form of bonuses of the teller based on the non-par bill.