12-14 yaş grubundaki kadın yüzücülerde dayanıklılık antrenmanının kalp atım değerleri ve 800 metre yüzme performanslarına etkisi
Effect on heart rate values and 800 meters swimming performance of endurance training in women's swimmers in the 12-14 AGE group
- Tez No: 523165
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, 12-14 yaş grubundaki kadın yüzücülere, uygulanan dayanıklılık antrenmanın, kalp atım değerleri ve 800 metre serbest stil yüzme performanslarına etkisinin değerlendirilmesidir. Araştırmaya, 6'sı deney grubu 6'sı kontrol grubu olmak üzere toplam 12 yüzücü katılmıştır. Araştırmada yer alan yüzücüler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yüzme Spor Kulübü'nden seçilmiştir. Araştırmaya katılan deney ve kontrol grubuna fiziksel testler, kalp atım değeri ölçümü, 800 metre serbest stil yüzme derecesi ölçümü ve 20 metre mekik koşusu testleri uygulanmıştır. Yapılan ölçüm ve testlerden elde edilen verilerin gruplar arası karşılaştırmasında Wilcoxon Signed Rank Testi ve Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Gerçekleştirilen araştırmada deney grubu, dayanıklılık antrenmanlarının baskın olduğu END-1, END-2 ve END-3 (endürans) antrenmanlarını uygularken, kontrol grubu ise teknik-taktik ve kondisyon ağırlıklı antrenmanlarını uygulamıştır. Yapılan analizler sonucunda, deney grubuna ait aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri; yaş 12,83±0,680 yıl, antrenman yaşları 5,81±0,370 yıl, boy ilk ölçüm 1,44±0,020 m, boy son ölçüm 1,44±0,020 m, ağırlık ilk ölçüm 37,8±1,71 kg ve ağırlık son ölçüm 37,0±1,34 kg olarak belirlenmiştir. Kontrol grubuna ait aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri; yaş 12,83±0,680 yıl, antrenman yaşları 5,16±0,680 yıl, boy ilk ölçüm 1,46±0,020 m, boy son ölçüm 1,46±0,020 m, ağırlık ilk ölçüm 36,6±0,81 kg ve ağırlık son ölçüm 36,5±1,21 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess the effects of applied endurance training, heart rate and 800-meter free-style swimming performances on female swimmers aged 12-14 years. A total of 12 swimmers participated in the survey, 6 of which were experimental groups and 6 of which were control groups. The swimmers in the study were selected from Istanbul Metropolitan Municipality Swimming Sports Club. Physical tests, heart rate measurement, 800-meter free style swimming grade measurement and 20-meter shuttle run tests were applied to the experimental and control group participating in the study. Wilcoxon Signed Rank Test and Mann Whitney U Test were used to compare the data obtained from the measurements and tests. In the study conducted, the experimental group applied END-1, END-2 and END-3 (endurance) training in which endurance training was dominant, while the control group exercised technical-tactical and condition-weighted training. Arithmetic mean and standard deviation values of the experimental group as a result of the analyses made; age 12,83±0,68 years, training age 5,81±0,37 years, height first measurement 1,44±0,02 m, height last measurement 1,44±0,02 m, weight first measurement 37,8 ± 1,71 kg and weight the final measurement was 37.0±1.34 kg. Arithmetic mean and standard deviation values of the control group; age 12,83±0,680 years, training age 5,16±0,68 years, height first measurement 1,46 ± 0,020 m, height last measurement 1,46±0,02 m, weight first measurement 36,6±0,81 kg and weight the final measurement was 36.5±1.21.