Ratlarda oral ve lokal olarak uygulanan borun yara iyileşmesi ve oksidatif stres üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of oral and local application of boron on the wound healing and oxidative stress in rats
- Tez No: 523186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, borun yara iyileşmesi ve aynı zamanda hem deri dokusu hem de kanda bazı antioksidan ve oksidan parametreler üzerine olan etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmada, ağırlıkları 200-250 gr arasında değişen toplam 32 adet erişkin erkek Wistar ratı kullanıldı. Hayvanlar kontrol grubu (n=8), lokal bor (LB) grubu (n=8), oral bor (OB) grubu ve oral+lokal bor (OLB) grubu (n=8) olmak üzere rastgele gruplara ayrıldı. Genel anestezi altında, ratların sırt bölgesinde 1,5 cm çapında dairesel tam kat bir deri defekti oluşturuldu. OB grubunda bulunan ratlara oral olarak 10 mg/kg bor, LB grubunda bulunan ratlara lokal % 3'lük borik asit, OLB grubunda bulunan ratlara oral 10 mg/kg bor ile birlikte lokal olarak % 3'lük borik asit püskürtülerek uygulandı. Kontrol grubuna ise herhangi bir ilaç uygulanmadı. Yirmi birinci günün sonunda hayvanlara ötenazi uygulandı, kan ve yara dokusu MDA, GSH, SOD ve katalaz düzeyleri ölçüldü. Aynı zamanda histopatalojik inceleme için yara oluşturulan deri bölgeleri yarayı içine alacak şekilde çıkartıldı. Histopatolojik olarak; repitelizasyon, granulasyon dokusu oluşumu, kollagen formasyonu, yangısal hücre oluşumu ve neovaskülarizasyonun LB ve OLB gruplarında; kontrol ve OB grubuna göre daha iyi olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of boron on wound healing and on some antioxidant and oxidant parameters measured in both skin tissue and blood. A total of 32 adult male Wistar rats weighing between 200 and 250 g were used in the study. Animals were randomly divided into local boric acide (LB) (n=8), oral boron (OB) and oral+local boron (OLB) (n=8) and control groups (n=8). A cylindrical full-thickness lumbal skin defect 1.5 mm in diameter was formed under general anaesthesia. Locally % 3 boric acide in LB group, orally 10 mg/kg boron in OB group, locally % 3 boric acide+ orally 10 mg/kg boron in OLB groups were administered and no treatment was given in conrtol group. The animals were euthanized after 21 days and blood and wound tissue samples were collected to measure the malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH), superoxide dismutase (SOD) and catalase levels. Moreover, damaged skin of the rats was removed for histopathological examination. Histopathology revealed that repellization, formation of granulation tissue, collagen formation, inflammatory cell formation and neovascularization were higher in the LB and OLB groups as compared to the control and OB groups.