Jinekolojik kanserlerde PET/CT
Evaluation of the efficacy of PET/CT in gynecological cancers
- Tez No: 523194
- Danışmanlar: UZMAN NEDİM TOKGÖZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacı, jinekolojik malignensilerde operasyon öncesi yapılan PET/CT'nin lenf nodu metastazını saptamadaki duyarlılığını belirlemektir. Gereç ve Yöntem:Sağlık Bilimleri ÜniversitesiOkmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde Ocak 2016 ile Kasım 2017 yılları arasında jinekolojik kanser nedeni ile opere olan 78 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışma retrospektif olarak dizayn edildi. Hasta dosyaları ve Hastane Bilgi Yönetim Sistemi'nden elde edilen kayıtlar incelendi. Çalışmaya alınan 78 hastanın 42'si endometrium kanseri, 10 hasta uterin sarkom, 14 hasta serviks kanseri ve 12 hasta da over kanseriydi.
Özet (Çeviri)
Objective :The aim of this study was to determine the sensitivity of PET/CT in detecting lymph node metastasis before gynecologic malignancies. Materials and methods:Seventy-four patients who were operated on gynecologic cancer in SBU Okmeydani Training and Research Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic between January 2016 and November 2017 were included in this study. The study was retrospectively.