Troponin takibi yapılan hastaların 99 persantil altındaki delta troponin değişimlerinin mortalite ve mace ile ilişkisinin incelenmesi
Review of the relation of delta troponin changes in mortality and mace with under 99 percentile score in troponin tracked patients
- Tez No: 523197
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET PARLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Göğüs ağrısı şikayeti bütün dünyada acil servislere en sık başvuru nedenidir. Bu çalışmada AKS ön tanısı ile acil serviste takip edilen hastaların troponin değerleri normal sınırlarda olsa bile; troponin değerlerinin takip esnasındaki değişiminin 30 günlük mortalite ve majör kardiyak olay(MACE) üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Materyal Method: Bu çalışma 1 Ocak 2017 - 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bozyaka Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Acil Servisine göğüs ağrısı ve ilişkili semptomlar ile acil servise başvuran, seri Troponin takibi yapılan ve ölçülen cTnI≤0,05ng/ml olan hasta grubunu kapsamaktadır. Hastalar troponin değişimi(delta troponin) olan ve olmayan şeklinde iki gruba ayrılmış ve hastaların 30 günlük mortalite ve MACE ile ilişkili durumları retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya acil servi,se göğüs ağrısı ile başvurup çalışma şartlarına uyan 2981 hastayı dahil ettik. Delta troponin değişimi olan toplam 1304 hasta mevcuttu. Çalışmaya alınan tüm hastalar içinde toplam 49(%1,69) hastada mortalite, 429(%14,4) hastada MACE gelişti. Hastaların yaşı arttıkça mortalite ve MACE anlamlı şekilde arttı(p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Complaint of chest pain is the most common reason in emergency services in all around the World. In this study, we aimed to research impact of troponin level changes on 30-days mortality and Major Adverse Cardiac Event(MACE) in patients followed up with early diagnosis of acute coronary syndrome, even their troponin levels in normal range. Material/Method: This study covers the patient group admitted to Health Sciences University Bozyaka Health Practice and Research Center Emergency Service between dates 1 January 2017 to 31 December 2017 with symptoms related chest pain, tracked serial troponin and measured cTnI≤0,05ng/ml. Patients were divided into two groups with and without troponin change(delta troponin) and 30-days mortality and Major Adverse Cardiac Event(MACE) related conditions were analyzed retrospectively. Findings: We included 2981 patients who were admitted to the emergency service with chest pain. There were 1304 patients with delta troponin change. Mortality developed in 49(%1,69) patients and MACE developed in 429(%14.4) patients in all patients included in the study. There was no relationship between gender and mortality or MACE.