Sportif hareketler yapan bir sporcuda üst ekstremitenin kinematik ve kinetik analizi
Kinematic and kinetic analysis of the upper extremity in a sporting athlete
- Tez No: 523220
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, Solidworks programı yardımıyla insan el-kol mekanizması şematik olarak üç boyutlu çizilecek ve Solidworks Motion menüsü ile insan kolunun barfiks çekme hareketi, dambıl kaldırma hareketi, kürek çekme hareketi ve şınav çekme hareketi gibi bazı sportif hareketler sırasındaki kinematik analiz olarak konum, hız, ivme ve sarsılma değerleri kinetik analiz olarak eklemlere etkiyen kuvvet, moment ve güç şekillerle beraber analiz edildi. Son olarak Solidworks Motion yardımıyla yapılan kinematik ve kinetik analizlerin değerleri irdelenerek sonuçlar kıyaslanacaktır
Özet (Çeviri)
In this study, with the aid of the Solidworks program, the human hand-arm mechanism will be schematically drawn in three dimensions and the position, speed, and speed of the kinematics analysis of some sporting movements such as the bar pull action, dumbbell action, rowing action and push- acceleration and shaking values were analyzed together with force, torque and force shapes acting on the joints as kinetic analysis. Finally, the values of the kinematic and kinetic analyzes performed with the help of Solidworks Motion will be examined and the results will be compared.