Sportif faaliyetler esnasında İslam dininin sporcu davranışları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of Islamic religion on athlete behavior during sports activities
  1. Tez No: 761785
  2. Yazar: AMEEN QASIM MOHAMMED ALFARHAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ ÜZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Spor, Religion, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Motivasyon, Ahlaki tutum ve Otokontrol davranışlar sportif faaliyetlerin sürdürülebilmesinde ve sportif başarıda önemli olan faktörlerdir. Bu faktörlerin önemli referans kaynaklarından birisi de dini inançlardır. Buradan hareketle, sportif faaliyetlerde İslam dininin sporcuların motivasyonları, ahlaki tutum ve otokontrol davranışları üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Sportif faaliyetlere katılan bireylerin tutum ve davranışları üzerinde İslam dininin etkisini ölçmek amacıyla“Sportif Faaliyetlerde İslam Dini Etki Ölçeği (SFİDEÖ)”kullanılmıştır. Araştırma verileri kolayda örnekleme yöntemine göre 2020-2021 sezonunda amatör ve profesyonel olarak spor yapan 360'ı erkek, 156' sı kadın toplam 516 sporcudan elde edilmiştir. Araştırmada betimsel ve ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Betimsel amaçla frekans, yüzde dağılımları hesaplanmıştır. İlişkisel tarama için ise T testi, ANOVA ve Korelasyon analizleri yapılmıştır. Frekans ve yüzde dağılımlarına göre, sporcular yüksek düzeyde sportif faaliyetlerde islam dininin etkisini algılamaktadır. İlişkisel tarama sonuçları incelendiğinde: cinsiyet değişkenine göre“otokontrol”; eğitim düzeyine göre“ahlak”ve“otokontrol”; spor ligine göre“motivasyon”,“ahlak”ve“otokontrol”; millilik durumuna göre“ahlak”ve“otokontrol”; dini eğitim alma durumuna göre“ahlak”ve“otokontrol”; spor branşına göre“motivasyon”,“ahlak”ve“otokontrol”; spor yaşına göre“motivasyon”,“ahlak”ve“otokontrol”alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sporcuların yaşı ile ahlak ve motivasyon arasında küçük ve negatif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak, İslam dini ile sporcuların motivasyon, ahlaki tutum ve otokontrol davranışları arasında çeşitli demografik özellikler açısından anlamlı farklılık ve ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Motivation, moral attitude and self-control behaviors are important factors in maintaining sportive activities and sportive success. One of the important reference sources of these factors is religious beliefs. From this point of view, it is aimed to determine the effect of Islam religion on the motivations, moral attitudes and self-control behaviors of athletes in sports activities. In order to measure the effect of Islam religion on the attitudes and behaviors of individuals participating in sports activities, the“Islamic Religion Impact Scale in Sports Activities (SFIDES)”was used. The research data were obtained from a total of 516 athletes, 360 male and 156 female, who played amateur and professional sports in the 2020-2021 season, according to the convenience sampling method. Descriptive and relational scanning methods were used in the research. For descriptive purposes, frequency and percentage distributions were calculated. For relational screening, T test, ANOVA and Correlation analyzes were performed. According to the frequency and percentage distributions, the athletes perceive the effect of the religion of Islam in sports activities at a high level. When the results of the relational screening are examined:“autocontrol”according to the gender variable;“morality”and“self-control”by education level;“motivation”,“morality”and“self-control”according to sports league;“morality”and“self-control”according to nationality;“morality”and“self-control”according to religious education;“motivation”,“morality”and“self-control”according to sports branch; It has been determined that there are statistically significant differences in the sub-dimensions of“motivation”,“morality”and“autocontrol”according to sports age. In addition, a small and negative significant relationship was found between the age of the athletes and morality and motivation. As a result, significant differences and relationships were determined between the religion of Islam and the motivation, moral attitude and self-control behaviors of athletes in terms of various demographic characteristics.