Farklı veri güncelleme frekansına sahip gps hız sensörlerinin performansının belirlenmesi
Determination of the performance of GPS speed sensors with different data update frequencies
- Tez No: 523296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
GPS esaslı hız sensörlerinin kullanımı son yıllarda önemli düzeyde artış göstermektedir. Ancak bu sensörlerin özellikle değişken hızlarda doğruluk değeri konusunda yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışma; ticari olarak satılan farklı veri güncelleme frekansına sahip düşük maliyetli üç adet GPS hız sensörünün (1 Hz, 5 Hz, 7 Hz) sabit ve değişken hızlarda doğruluğunun araştırılması için yapılmıştır. Çalışmada traktör üzerine yerleştirilen ek tekerlek üzerinde bulunan bir optik esaslı mil devir sensörü ile referans hız verisi sağlanmıştır. Mil devir ölçer ve üç adet GPS'ten gelen verileri okumak ve kaydetmek için Arduino Uno veri toplama kartı ve Arduino IDE ortamında bir yazılım geliştirilmiştir. Hız denemeleri 3 farklı gün, 3 farklı zaman, 4 hız kademesinde 4 tekrarlı olmak üzere toplam 144 kez yapılmıştır. Her bir denemede önce artan hız, sonra sabit hız ve azalan hız durumunda sensörlerden gelen hız verileri bilgisayara kaydedilmiştir. Artan hız (pozitif ivme) durumunda, GPS hız sensörleri verilerin iletimindeki gecikme (latency) sebebiyle referans hıza göre daha düşük değerler verirken, sabit hızda hız değerleri birbirine yakın olup, azalan hız (negatif ivme) durumunda GPS hız sensörlerinin referans hızdan daha yüksek değerler verdiği görülmüştür. Artan hız ve azalan hız durumunda hız farkı ile ivme arasında önemli düzeyde bir korelasyon olduğu görülmüştür (R 2 >0.70). Büyük ivme değeri hızın ani değiştiğini göstermektedir ki bu durumda GPS hız sensörlerinden verilerin iletimindeki gecikme (latency) sebebiyle hız farkı da fazla olmaktadır. Sabit hızda oransal hız farkının en fazla GPS1 için -%2.3, GPS5 için -%1.8 ve GPS7 için -%1.4 seviyelerinde olduğu görülmüştür. Ayrıca 7 Hz frekansa sahip GPS hız sensörünün hız farkının 1 Hz ve 5 Hz frekansa sahip GPS sensörlerinin hız farkı değerinden daha düşük olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, bu çalışma veri güncelleme frekansının GPS hız sensörleri ile hız ölçümünde önemli bir parametre olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The use of GPS-based speed sensors has increased significantly in recent years. However, there is not enough information about the accuracy of these sensors, especially at variable speeds. This study was carried out to test three commercially available low-cost GPS speed sensors with different data update frequency (1 Hz, 5 Hz, 7 Hz) under constant and variable speed conditions. In the study, reference speed data was provided by an optical shaft encoder located on the auxiliary wheel placed on a farm tractor. The Arduino Uno data acquisition card and the program written on Arduino IDE have been developed to read and record data from the shaft encoder and the three GPS speed sensors. The speed trials were performed 144 times in 3 different days, 3 different times, 4 speed levels and 4 repetitions. In each test, the velocity data from the four sensors were recorded with increasing speed, then with constant and decreasing speeds on a computer. In the case of increasing speed (positive acceleration), the GPS speed sensors gave lower values than the reference speed due to the latency of the data, while the speed values at the constant speed are close to each other and in the decreasing speed (negative acceleration), the GPS speed sensors gave higher values than the reference speed. A significant correlation was found between speed difference and acceleration in both increasing speeds and decreasing speeds (R 2 > 0.70). The large acceleration indicates a sudden change in speed, therefore, a bigger differences in speed. It was found that the maximum speed difference at constant speed was -%2.3 for GPS1, -%1.8 for GPS5 and -%1.42 for GPS7. Also, the speed difference of GPS speed sensors with frequency of 7 Hz was found to be lower than the GPS sensors with 1 Hz and 5 Hz frequency. As a result, this study showed that the data update frequency is an important parameter for speed measurement with GPS speed sensors.