Cerrahi tedavi uygulanmış ayak bileği kırıklı hastaların distal tibio-fibular eklem anatomisindeki değişiklikler ile kısa dönem klinik sonuçlar arasındaki ilişki
Changes in distal tibiofibular joint anatomy of the patients with ankle fracture operatively treated and relationship between short term clinical results
- Tez No: 523324
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH DEMİRTAŞ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
 - Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
AMAÇ Bu çalışmada opere ayak bileği kırıklarında distal tibiofibular eklem anatomisindeki değişikliklerin belirlenmesi ve bu değişiklikler ile klinik sonuçlar arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlandı. Ayrıca sindesmoz tespitli ve tespitsiz hastaların radyolojik ve klinik sonuçları karşılaştırıldı. YÖNTEM 241 hastadan 30 tanesi çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşıladı ve analiz edildi. Tüm hastalar ortalama 37.6 ay (dağılım 18-54 ay) takip sonrasında radyolojik ve klinik olarak değerlendirildi. Radyolojik incelemede bilateral ayak bilek BT (yaralı ve sağlam taraf), klinik sonuçların incelenmesinde AOFAS, OMAS ve VAS-ağrı skorlaması kullanıldı. Yaralı ve sağlam ayak bileği aksiyel BT kesitleri ile distal tibiofibular eklemin redüksiyonunu değerlendirmede 4 metod kullanıldı. Metod 1'de; tibia ve fibulanın en çıkıntılı anterior noktaları arasındaki mesafe(Aİ) ve tibia ve fibulanın en çıkıntılı posterior noktaları arasındaki mesafe(Pİ) ölçüldü. Metod 2'de; fibulanın anterior köşesinin tibiaya dik uzaklığı (DA), fibulanın posterior köşesinin tibiaya dik uzaklığı (DP) ve fibulanın anterior köşesinin tibianın anterior tüberkülüne dik uzaklığı (DT) ölçüldü. Metod 3'de; fibulanın tibiaya göre rotasyonu ölçüldü. Metod 4, DTFE redüksiyonunun bilateral aksiyel BT kesitlerinden yapılan subjektif gross-ikili değerlendirmesiydi. Buna göre, DTFE redüksiyonu anatomik redüksiyon veya malredüksiyon olarak kabul edildi. BULGULAR Yapılan radyolojik ve klinik değerlendirme sonuçlarında, distal tibiofibular eklemin anterior ölçüm parametreleri metod 1'de 1.25±1.70 mm, metod 2'de 1.61±2.94 mm olarak bulundu. Posterior ölçüm parametreleri metod 1'de 0.11±1.88 mm, metod 2'de 0.61±2.06 mm olarak bulundu. Metod 2'de DT fark değeri -0,51±2.04 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE The aim of this study was to determine the changes in the anatomy of the distal tibiofibular joint in operated ankle fractures and to determine the relationship between these changes and clinical outcomes. In addition, radiological and clinical results of patients with and without syndesmotic fixation were compared. METHODS 30 of 241 patients met the study inclusion criteria and underwent analysis. All patients were evaluated radiologically and clinically after a mean follow up of 37.6 month (range 18-54 month). In the radiological examination, bilateral ankle CT (injured and uninjured side) was used and AOFAS, OMAS and VAS-pain scoring were used for the evaluation of clinical results. In order to evaluate the reduction of distal tibiofibular joint with injured and uninjured ankle axial CT sections 4 methods were used.In Method 1; The distance between the most protruding anterior points of the tibia and the fibula(Aİ) and the distance between the most protruding posterior points of the tibia and fibula(Pİ) were measured. In Method 2; The perpendicular distance of the anterior corner of the fibula to the tibia (DA), the perpendicular distance of the posterior corner of the fibula to the tibia (DP) and the perpendicular distance of the anterior corner of the fibula to the anterior tubercle of the tibia(DT) were measured. In Method 3; Rotation of the fibula relative to the tibia was measured. Method 4 was a subjective gross-dual evaluation of DTFJ reduction from bilateral axial CT sections. According to this, DTFJ reduction was considered as anatomical reduction or malreduction. RESULTS In the radiological and clinical evaluation results, the anterior measurement parameters of the distal tibiofibular joint were found as 1.25±1.70 mm in method 1 and 1.61±2.94 mm in method 2. The posterior measurement parameters were found as 0.11±1.88 mm in method 1 and 0.61±2.06 mm in method 2. DT measurement difference -0.51±2.04 mm was found in metod 2.