Koroner arter bypass cerrahisi öncesinde yapılan solunum fonksiyon testi parametrelerinin postoperatif yoğun bakım ve mortalite arasındaki ilişkisi
The relationship between postoperative intensive care and mortality, parameters of pulmonary function tests before coronary artery bypass surgery
  1. Tez No: 523328
  2. Yazar: YASİN ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS KAYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Koroner arter bypass gretleme (CABG) ameliyatı olucak hastalarda preop yapılan solunum fonksiyon testi (SFT) nindeki parametrelerin postop dönemde ekstübasyon süresi, yoğun bakım yatış süresi ve toplam hastane yatış süresi arasındaki ilişki araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışma, Ekim 2017 – Temmuz 2018 tarihleri arasında Dr.Siyami Ersek Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde açık kalp ameliyatı tekniği ilen CABG ameliyatı yapılan 100 hastayı içerecek şekilde retrospektif olarak yapılmıştır. Örneklem kriterlerine uygun seçilen 100 hastanın preop SFT parametleri bilgisayar kayıtlarından toplanmış, hastaların ekstübasyon, yoğun bakım yatış ve hastane yatış süreleri hasta kayıt dosyalarından elde edilmiştir. Toplanan veriler IBM SPSS Statistics 23 programına aktarılarak tamamlanmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken sayısal değişkenler, Büyük Sayılar Yasası'na göre n→∞ için, örneklem ortalamasının dağılımı normal dağılıma yaklaşır nedeniyle parametrik testlerden yararlanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken kategorik değişkenler için frekans dağılımı, sayısal değişkenler için tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, minimum, maximum) verilmiştir. İki gruba sahip kategorik değişkenler arasındaki farkın incelenmesinde“iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi”ile bakılmış ve sonuçlar tablolar halinde verilmiştir. BULGULAR FVC ve FEV1değerlerinin ortalamaları bakımından ekstübasyon süreleri ve hastane yatış süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmaktadır (p0,05). SONUÇ CABG yapılacak olan hastalarda preop hazırlık dönemde bir çok değerlendirme yapılmakta bunlardan bir tanesi de solunum fonksiyon testidir. Preop yapılan SFT'de FEV1, FEV1 %, FVC, FVC %, FEV1/FVC %, PEF25-75 ve PEF25-75 % değerlerinin dikkate alınıp postop süreçte solunum fonksiyon durumları ile ilgili sorun yaratabilicek hastalar belirlenebilir. Bu hastalar preop dönemde iyi değerlendirilip gerekirse tedavi edilmelidir. Çünkü bu değerlerin düşük olması muhtemel postop sorunlara yol açabiliceği ve hastanın mortalite ve morbiditesine etki edeceği unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE The aim of this study was to investigate the relationship between parameter of preoperative pulmonary function test (PFT) - extubation time, intensive care unit stay and total hospital stay in patients with Coranary Artery Bypass Grefting (CABG) operation. MATERIALS AND METHODS The study was performed retrospectively between October 2017 and July 2018 including 100 patients who underwent CABG surgery in open heart surgery technique at Dr.Siyami Ersek Training and Research Hospital. Preoperative PFT parameters of 100 patients selected according to sample criteria were collected from computer records; extubation, intensive care hospitalization and hospitalization periods of patients were obtained from patient registry files. The data collected was transferred to IBM SPSS Statistics 23. While evaluating the study data, numerical variables were used for n → ın according to the Large Numbers Law, because the distribution of the sample aver-age approached the normal distribution and parametric tests were used. While evaluating the study data, frequency distribution for categorical variables and descriptive statistics (mean, standard devi-ation, minimum, maximum) were given for numerical variables. In examining the difference be-tween categorical variables with two groups, the "significance test of the difference between the two means m was examined and the results were given in tables. RESULTS There was a statistically significant difference between the mean duration of FVC and FEV1 and extubation times and hospitalization stay (p 0.05). CONCLUSION In patients undergoing CABG operation, many evaluations are made in the preop preparation period and one of them is pulmonary function test. Patients with preoperative PFT; FEV1, FEV1 %, FVC, FVC %, FEV1 / FVC %, PEF25-75 and PEF25-75 % can be identified in the postoperative period. These patients should be evaluated in the preoperative period and treated if necessary. It should be kept in mind that these values can lead to postoperative problems and affect the mortality and morbidity of the patient.