Koroner arter plak morfolojisinin serum FGF-23, klotho, fetuin-A, osteopontin, osteoprotegerin, HS-CRP markerları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of correlation between coronary artery plaque morphology with serum FGF-23, klotho, fetuin-A, osteopontin, osteoprotegerin and HS-CRP markers
- Tez No: 523372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇAĞRI AYKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Ateroskleroz kaynaklı kardiyovasküler hastalıklar, dünyada başlıca ölüm sebeplerindendir. Aterosklerotik süreçte çevresel, genetik, oksidatif, biyokimyasal birçok faktör rol oynamaktadır. Biz de aterosklerotik süreçte rol oynadığı öne sürülen serum Fibroblast Growth Faktör (FGF–23), Klotho, Fetuin-A, Osteoprotegerin (OPG), Osteopontin (OPN), Yüksek Duyarlıklı C-Reaktif Protein (Hs-CRP) belirteçlerinin, koroner arter hastalığıyla ilişkilerini, yaygınlığını ve bunların birbirlerine üstün olup olmadığını değerlendirerek, koroner arter hastalığı (KAH) erken tanısında kullanılıp kullanılamayacağını öğrenmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya, KAH olan 52 kişilik KAH grubu ve anjiyografik olarak normal epikardiyal koroner arterlere sahip 30 kişilik kontrol grubu alındı. Tüm hastaların rutin laboratuar tetkikleri çalışıldı. Ek olarak serum FGF–23, Klotho, Fetuin- A, OPN, OPG, Hs-CRP belirteç düzeyleri de çalışıldı. Tüm bireylerin Heart Skor, Framingham Risk Skoru hesaplandı. Karotis intima-media kalınlığı (KİMK) ve sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LVEF) ultrasonografik olarak ölçüldü. SYNergy between percutaneous coronary intervention with TAXus and cardiac Surgery (SYNTAX), SYNTAX II ve Gensini skorları hesaplandı. Anatomik SYNTAX skoruna göre hastalar düşük (SYNTAX23, n=23) olmak üzere 2 grupta sınıflandırıldı. Datalar SPPS 21.0 ve analiz edildi. Bulgular: Kontrol grubu olarak alınan 30 katılımcının 11'i (%36,7) erkek, 19'u 32'si (%61,5) erkek, 20'si (%39,5) kadın, yaş ortalaması ise 63.60±9.20 yıldı. Erkek cinsiyet (p=0.030) ve hipertansiyon (HT) (p=0.01) KAH grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Yaş (p=0.111), vücut kitle indeksi (BMI) (p=0.380), diyabetes mellitus(DM) (p=0.694) ve sigara kullanımı (p=0.109) açısından kontrol ve KAH grubu arasında anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF CORRELATION BETWEEN CORONARY ARTERY PLAQUE MORPHOLOGY WITH SERUM FGF-23, KLOTHO, FETUIN-A, OSTEOPONTIN, OSTEOPROTEGERIN AND HS-CRP MARKERS (Medical Speciality Thesis) Dr. Kemal GÖÇER KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM UNIVERSITY FACULTY OF MEDICINE JUNE–2018 ABSTRACT İntroduction: Cardiovascular diseases caused by atherosclerosis are the main causes of death in the world. Many environmental, genetic, oxidative and biochemical factors play a role in the atherosclerotic process. So, we investigated the relationship of serum Fibroblast Growth Factor (FGF-23), Klotho, Fetuin-A, Osteoprotegerin (OPG), Osteopontin (OPN) and High-Sensitive-CRP ( Hs-CRP) markers to coronary artery dissease, and if so wheather they were superior to each other. Materials and Methods: A study group of 52 patients with coronary artery disease (CAD) and a control group of 30 patients with angiographically normal epicardial coronary arteries were included in the study. Routine laboratory examinations of all patients were studied. In addition, serum FGF-23, Klotho, Fetuin-A, OPN, OPG and Hs-CRP marker levels were also studied. All individual's HEART score and Framingham risk score were calculated.Carotid-İntima-Media-Thickness (CİMT) and left ventricular ejection fraction (LVEF) were measured ultrasonographically. Also, SYNergy between percutaneous coronary intervention with TAXus and cardiac Surgery (SYNTAX), SYNTAX II, and Gensini scores were calculated. Patients with CAD were classified in 2 groups as low (SYNTAX 23, n = 23) according to anatomic SYNTAX score. SPSS 21.0 program was used for statistical analysis. Results: Eleven (36.7%) of the 30 control group were male and 19 (62.3%) were female. The mean age was 60.43 ± 7 years of the control group. Thirty two (61.5%) of the 52 CAD group were male, 20 (39.5%) were female and the mean age was 63.60 ± 9.20 years. Male gender (p = 0.030) and hypertension (p = 0.010) were significantly higher in the CAD group. There were no significant differences between control and CAD groups in terms of age (p = 0.111), BMI (p = 0.380), DM (p = 0.694) and cigarette smoking (p = 0.1).