Gebelere I. ve II. leopold manevralari ile yapilan hemşirelik girişiminin prenatal bağlanma üzerine etkisi
The effect of nursing initiative made via ST and 2nd leopold maneuvers on prenatal attachment of pregnant women
- Tez No: 523373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Amaç: Çalışma gebelere I. ve II. Leopold manevraları ile yapılan hemşirelik uygulamasının prenatal bağlanmaya etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Yöntem:Bu araştırma deneysel ve randomize kontrollü bir çalışma olarak, Eylül 2016 – Eylül 2017 tarihleri arasında Kocaeli ilinde bir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gebe Bilgilendirme Sınıfı' nda yürütüldü. Araştırmanın örneklemini, 50 deney, 50 kontrol olmak üzere 100 gebe oluşturdu. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Prenatal Bağlanma Envanteri”(PBE) ve Leopold manevralarını değerlendirmeyi sağlayan“Fetal Pozisyon Farkındalık Skalası”(F.P.F.S) kullanılarak elde edildi. Deney grubundaki gebelere 28. gebelik haftasında fetal gelişim, I. ve II. Leopold manevralarını içeren eğitim verilerek manevralar uygulandı. Aynı girişimler 32. ve 36. gebelik haftalarında da tekrar edildi. Kontrol grubuna ise, aynı haftalarda girişim yapılmadan ölçekler uygulandı. Veriler, tanımlayıcı istatistiksel metodlar, Student's t test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis,PairedSamples, Pearson ki-kare t, Fisher'sexact,FisherFreemanHalton test, Pearson ve Spearmankorelasyon analizleri kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Gruplara göre gebelerin sosyo-demografik, obstetrik, sosyal destek ve bebeğe ilişkinözellikleri benzerdi (p˃0,05). Gebelerin 28. gebelik haftasındaki PBE puan ortalaması, deney grubunda, 63,58 ± 8,48, kontrol grubunda, 64,26 ± 8,11 ve F.P.F.S puan ortalamaları deney grubunda, 17,72 ± 4,87, kontrol grubunda ise 18,20 ± 3,87 olup gruplar arasında puan ortalamaları yönünden istatistiksel olarak fark bulunmadı (p˃0,05). Gebelerin 32. ve 36.
Özet (Çeviri)
The Effect of Nursing Initiative Made Via 1st And 2nd Leopold Maneuvers On Prenatal Attachment Of Pregnant Women Aim: The purpose of this study was to determine the effect of nursing practice made via 1st and 2nd Leopold Maneuvers on Prenatal attachment of pregnant women. Method: The study was carried out as an experimental and randomized study between September 2016 and September 2017 at Kocaeli in the Education and Research Hospital of Health Science University. The survey sample consisted of 100 pregnant women, 50 of which were the subjects and 50 of which were the controls. The data were collected using the“Personal Information Form”,“Prenatal Attachment Inventory”(PBE), and the“Fetal Position Awareness Scale”(F.P.F.S), which assesses Leopold maneuvers.To the pregnant women of the experimental group, information regarding fetal development and I. and II. Leopold maneuvers were given and the maneuvers were practiced. The same initiatives were repeated during the 32nd and 36th gestational weeks. To the control group, scales were applied in the same weeks without interference. Data were analyzed using descriptive statistical methods, Student's t test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Paired Samples, Pearson Chi-square t, Fisher's exact, Fisher's Freeman Halton test, Pearson correlation and Spearman correlation analysis. Results:According to the groups, the socio-demographic, obstetric, social support and characteristics of the babies were similar (p˃0,05).The mean PBE scores of pregnant women at 28th gestational week were 63,58 ± 8,48 in the experimental group, 64,26 ± 8,11 in the control group and the mean F.P.F.S scores were 17,72 ± 4,87 in the experimental group and 18,20± 3.87 in the control group. There was no statistically significant difference between the groups. The mean PBE scores at weeks 32nd and 36th of pregnancies were 71.18 ± 7.87, 76.10 ± 6.76 in the experimental group and 65.66 ± 8.51, 67.10 ± 7.80 in the control group and the mean F.P.F.S scores were 24,54 ± 4,40 and 27,32 ± 2,92 in the experimental group and 18,34 ± 3,94 and 18,90 ± 4,06 in the control group.