25-50 yaş arası öğretmenlik mesleği yapan kadınların ve ev kadınlarının obezite prevalansı ve beslenme bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
The women age of 25 to 50 years prevalance of obesity among who are engaged in teaching profession and housewifes and evaluation of their nutricional information levels
  1. Tez No: 523374
  2. Yazar: GÜL BETÜL ÇINAR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİHA ZEYNEP AYDENK KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma 25-50 yaş arası öğretmenlik mesleği yapan kadınların ve ev kadınlarının obezite prevalansını ve beslenme bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla; Mayıs 2017- Haziran 2017 tarihleri arasında, Yozgat ili Yerköy ilçesi, Atatürk Ortaokulu, 80.Yıl Yerköy Ortaokulu, Nurdoğdu Ortaokulu, Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu, Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu, Reşat Akyön Ortaokulu, Cumhuriyet Ortaokulunda öğretmenlik mesleği yapan kadınlar ile bu ilçede ki ev kadınları arasında örneklemini de evreni belli örneklem hesaplama formülü ile elde edilen, 70 öğretmen kadın ve 70 ev kadını olmak üzere toplam 140 bireyin katılımıyla gerçekleşmiştir. Bireylerin genel bilgilerini, beslenme bilgi düzeylerini, beslenme alışkanlıklarını, sağlık bilgilerini, besin tüketim sıklığını ve bir günlük besin tüketim kayıt formunu belirlemek için daha önce yapılmış bilimsel çalışmalardan yararlanılarak araştırmacı tarafından 51 soruluk bir anket formu düzenlenmiş ve antropometrik ölçümleri şeritmetre ve tanita kullanılarak (ağırlık, boy, bel, kalça) toplanmıştır. İstatiksel hesaplamalarda SPSS 22 programı kullanılmış olup bulguların değerlendirilmesinde ki-kare test istatistiği analizi ve BeBis (beslenme bilgi sistemi) kullanılmıştır. P değerinin 0,05'ten küçük olduğu durumlarda gruplar arası fark anlamlı kabul edilmiştir. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde; araştırmaya katılan kadınların obezite prevalansı %36 ve fazla kilolu olma prevalansı ise %32.4 olarak saptanmıştır. Obezite prevalansı öğretmen kadınlarda %9.4 ve ev kadınlarında %26.6 olarak belirlenmiştir. Fazla kilolu olma durumu ise öğretmenlerde %17.3, ev kadınlarında %15.1 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 140 women between the ages of 25-50, chosen by among the women who are teaching professions and the housewifes in this county sample obtained by universal sampling calculation formula, 70 of which are teachers from Atatürk Middle School, 80.Yıl Yerköy Middle School, Nurdoğdu Middle School, Mehmet Akif Ersoy Middle School, Fatih Sultan Mehmet Middle School, Reşat Akyön Middle School and Cumhuriyet Middle School in Yerköy, Yozgat, and 70 housewives in the same city, between May 2017 and June 2017, in order to evaluate their knowledge level on nutrition and their obesity prevalence. In order to define general knowledge, nutrition knowledge level, nutrition habits, health information, food consumption frequency and 1-day food consumption recording form of the individuals, the researcher prepared a questionnaire form of 51 questions based on previous research and collected anthropometric measurements (weight, height, waistline and hip). In statistical calculations, SPSS 22 program was used and in evaluation of the findings percentage, frequency distribution, chi-squared statistical test analysis and BeBis (nutrition information system) of the descriptive statistical methods were used. When P value was under 0.05 the difference was accepted significant. When the findings are evaluated, it was found that obesity prevalence of the women in the study was 36% and their overweight prevalence was 32.4%. Obesity prevalence was found as 9.4% in teacher women and 26.6% in housewives. In addition to that, percentage of women who are overweight were 17.3% in teachers and 15.1% in housewives.