Davranış bozukluğu olan öğrencilerin eğitilmesi konusunda beden eğitimi öğretmenlerinin yeterlilik düzeylerinin araştırılması
The sufficiency level of qualifications of physical education teachers about the education of the students who have behavior disorder
- Tez No: 159402
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALUK KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu çalışmada:“Davranış Bozukluğu Olan Öğrencilerin Eğitilmesi Konusunda Beden Eğitimi Öğretmenlerin Yeterlilik Düzeyleri”belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma grubunu, Çorum ili ve ilçelerinde bulunan ilköğretim okullarında görev yapan beden eğitimi öğretmenleri oluşturmaktadır.Araştırmada veriler şu şekilde elde edilmiştir. İlk olarak araştırmanın amacına uygun, mevcut bilgilerle ilgili literatürün taranmasıyla sistematik bir şekilde verilmiştir. Böylece konu hakkında teorik bir çerçeve oluşturulmuştur, ikinci olarak, araştırmanın amacına ulaşmak için bulunan anket, 100 kişilik örnekler grubuna uygulanmıştır. Araştırmada, bilgi toplama aracı olarak kullanılan anket, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ilköğretim okullarında görev yapan beden eğitimi öğretmenlerine ait kişisel bilgiler bulunmakta ve bu bölüm 8 sorudan oluşmaktadır. Anketin ikinci bölümü, beden eğitimi öğretmenlerinin davranış bozukluğu gösteren öğrencilere karşı uyguladıkları stratejilerden oluşmakta ve 23 tane problem davranışa karşı, uygulayabilecekleri yirmi stratejiden oluşmaktadır. Anketin, geçerlik ve güvenirlik çalışmalarının yapılması amacıyla 40 tane beden eğitimi öğretmeni üzerinde ön uygulama yapılmıştır. Ön uygulama anketlerinde elde edilen verilerin geçerliği ve güvenirliği uzman görüşü alınarak yapılmış ve tüm maddeler incelenmiştir. Araştırmada kullanılan verilerin analizinde“SPSS 10.0”istatistik paket programından yararlanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans ve yüzde dağılımları bulunmuş, ayrıca öğretmenlerin problem davranışlara gösterdikleri stratejiler arasındaki anlamlılık ilişkisinin tespiti için Ki-Kare (x2) kullanılmıştır. Analizde beklenen değeri beşten küçük olan gözenek sayısının toplam gözenek sayısının %20' sini aştığı görüldüğünden, çapraz tablo yorumlaması yapılmıştır.II Araştırma sonuçlarına göre beden eğitimi öğretmenlerinin %14'ünü (14) kadınlar, %86'sım (86) erkekler %38'ini (38), 0-4 yılı arası mesleki kıdemi, %31'ini (31), 5-9 yıl mesleki kıdem %21' ini (21), 10-14 yıl arası mesleki kıdemi bulunanlar %41'ini (41) 25-29 yaş, %38'ini 30-34 yaş arasında olduğu görülmüştür. Beden eğitimi öğretmenlerinin, davranış problemi olan ilköğretim öğrencilerinin davranış eğitiminde başarısız oldukları sonucu çıkmıştır. Çünkü; ciddi davranış problemi olarak nitelendirilebilecek davranışlarda fiziksel şiddet uygulama, öğüt verme, olumsuz davranışı açıkça tanımlama, sözlerle uyarı, rehberlik servisine gönderme, velisi ile görüşme, kötü notla cezalandırma stratejilerini sıkça kullandıklan, bunun yanında; oldukça önemli olan etkin dinleme, ben mesajı iletme, alternatif davranış sunma gibi stratejilerin kullamlmaması, öğretmenlerin yetersizliklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In this research,“The sufficiency level of qualifications of physical education teachers about the education of the students who have behavior disorder”was tried to be determined. The research group consists of the physical education teachers who work at the elementary schools in Corum and districts of Corum. In the research, data was found as follows: First of all, the topic was given in as systematic form based on the exploration of literature with respect to available data. That way, a systematic border about the topic was created. Second of all, the public survey was applied to the experimental group in order to reach the results. In the research, the public survey used as a tool for obtaining data, has two parts. In the first part, there is personal information about the teachers who have been working at the elementary schools; moreover, there are eight questions in that part. In the second part of the survey, there are strategies which the physical education teachers applied to the students who have behavior disorder and this part has twenty strategies used against twenty three problematic behaviors. In order to test the validity and reliability of the survey, there had been pre- applications on 40 physical education teachers. The validity and reliability of the surveys in the pre-applied surveys, was discussed with the consulting of a specialist and all the questions were observed. In the analysis of data used in the research, the package statistics program of“SPSS”was used. In the analysis of data, frequency and the percentage distribution were found; in addition to that, in order to determine the meaningfulness of the relations between the strategies that the teachers expressed for the problematic behavior, Ki-Kare (x ) was used. Since the number of pores whose expected value was less than five was more than 20 percent of total pores, the interpretation of crossing table was made.IV According to the research results, the 14% of the physical education teachers were women and the 86% of them were men. The 38% of them represented the length of service that they have worked for 0-4 years and the 21% represented the length of service for 5-9 years. In addition to that, the 41% of the teachers who have served for 10-14 years were in the range of 25-29 ages, and the 38% of them were in the range of 30-34 ages. It was found out that the physical education teachers are not successful in the education of elementary students who have behavior disorder. The reason for that failure is the strategies that they applied very often against serious behavior disorder, such as to resort to brute force, to give advice, to define the disorder explicitly, to warn students with orally, to lead them to a guidance center, to talk with parents, and to punish them with low grades. On the other hand, teachers do not use important strategies such as to listen to students actively, to deliver the message of me, and to suggest alternative behavior. The choice of wrong strategies proves the lack of sufficient qualifications of teachers.