Farklı kök kanal şekillendirme sistemlerinin oluşturdukları mikro çatlakların mikro bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Micro-computed tomography evaluation of micro-crack formation with different root canal shaping systems
  1. Tez No: 658646
  2. Yazar: YAĞMUR EDA GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SEMRA SEVİMAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı; ProTaper Universal (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland), ProTaper Next (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland), XP-endo Shaper (FKG Dentaire, La Chaux-de-Fonds, Switzerland) ve 2Shape (Micro-Mega, Besancon, France) eğe sistemleri ile kök kanal preparasyonu sonrası oluşan dentinal mikro çatlakları Mikro Bilgisayarlı Tomografi (mikro-BT) ile incelenmesidir. Çalışmamızda 40 adet periodontal amaçlı çekilmiş tek ve düz kanallı mandibuler keser diş seçildi ve kök kanal preparasyonları için kullanılan Nikel Titanyum (NiTi) eğe sistemlerine göre rastgele dört deney grubuna (n=10) ayrıldı: ProTaper Universal, ProTaper Next, XP-endo Shaper, 2Shape. Örnekler kök kanal preparasyonundan önce 100 kV ve 100 µA' de mikro-BT (Bruker Microct Skyscan 1172, Kontich, Belgium) tarayıcı ile görüntülendi. Daha sonra bütün grupların X Smart Plus (Dentsply Maillefer) endodontik motoru kullanılarak kök kanal preparasyonları yapıldı. Preparasyon işlemleri tamamlandıktan sonra örneklerin postoperatif mikro-BT taraması, daha önce belirtilen parametreler kullanılarak yeniden yapıldı. Preparasyon öncesi ve sonrası dentin defektlerinin varlığını saptamak için kesit görüntüleri tarandı. Her grup için mikro çatlak sayısı yüzde olarak belirlendi. Dört grup için tespit edilen mikro çatlak oranlarını karşılaştırmak için ki-kare testi kullanıldı, p0,05). Bu in vitro çalışma sonucunda; ProTaper Universal eğe sistemi ile kök kanallarının preparasyonu sonrası koronal bölgede mikro çatlak sayısında istatistiksel olarak anlamlı artış gözlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to assess the percentage frequency of dentinal microcracks formation after root canal preparation with ProTaper Universal (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland), ProTaper Next (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland), XP-endo Shaper (FKG Dentaire, La Chaux-de-Fonds, Switzerland), and 2Shape (Micro-Mega, Besancon, France) file systems by using Micro Computed Tomography (micro-CT). In our study, 40 single and straight canal mandibular incisors, extracted due to periodontal diseases, were selected and randomly divided into four experimental groups (n = 10) according to the nickel-titanium (NiTi) file systems used for root canal preparations: ProTaper Universal, ProTaper Next, XP- endo Shaper, 2Shape. Samples were imagined with micro-CT (Bruker MicroCT Skyscan 1172, Kontich, Belgium) scanner at 100 kV and 100 µA before root canal preparation. Then, root canal preparations were made using the X Smart Plus (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland) endodontic motor for all groups. After the preparation process was completed, the post-treatment micro-CT scanning of the samples was re-performed using the parameters mentioned previously. Cross-sectional images were scanned to detect the presence of dentinal crack formation before and after preparation. The frequency percentage of micro-crack formation was determined for each group. Chi-square test was used to compare the frequency of micro-cracks formation between the four groups, p .05). In this in vitro study, an increase in the micro-crack formation at the coronal region was determined after the root canal preparation for the ProTaper Universal file system (p.05).