Herediter sferositoz tanısı ile izlenen çocuklarda eritrosit membran proteinlerinin ELISA yöntemi ile saptanması
Determination of erythrocyte membrane proteins in children with the diagnosis of hereditary spherocytosis by ELISA
- Tez No: 523522
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ZİYA ARAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Herediter sferositoz (HS) eritrosit membran bozuklukları arasında kalıtsal hemolitik aneminin en yaygın nedenlerinden biridir. Hastalarda önemli klinik, laboratuar, biyokimyasal ve genetik çeşitlilik olması nedeniyle doğru tanı konulması önemlidir. Çalışmamızda, HS' ye yol açan eritrosit membran proteinlerini ELISA yöntemiyle saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalı'nda 2004-2017 yılları arasında öykü, fizik muayene ve laboratuvar bulgularıyla HS düşünülen ve osmotik fragilite testi pozitifliğiyle tanı konulan tüm HS'li hastalar çalışmaya dahil edildi. ELISA yöntemiyle ankyrin, spektrin α, spektrin β, band 3 ve protein 4,2 miktarı çalışıldı. İstatistiksel analizler SPSS paket program aracılığıyla yapıldı. Analizlerde Kolmogorov-Smirnov testi, T test ve diskriminant analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Hereditary spherocytosis (HS) is one of the most common causes of hereditary hemolytic anemia among erythrocyte membrane disorders. Because of the important clinical, laboratory, biochemical and genetic diversity in the patients, it is important to make a correct diagnosis. In our study, we aimed to determine the erythrocyte membrane proteins leading to HS by ELISA. Materials and Methods: Between the years 2004-2017 in the Pediatric Hematology Department of Adnan Menderes University Medical School, all HS patients were included in the study, which is considered HS with history, physical examination and laboratory findings and diagnosed with positivity osmotic fragility test. Ankyrin, spectrin α, spectrin β, band 3 and protein 4,2 were studied by ELISA. Statistical analyzes were performed via SPSS packet program. Kolmogorov-Smirnov test, T test and discriminant analysis were used in the analyses.