11-13 yaş grubu futbolculara uygulanan 10 haftalık core antrenmanın seçili motor parametrelere etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of effectiveness of selected motor parameters of 10 Week core training applied to 11-13 age group soccer
  1. Tez No: 523558
  2. Yazar: MUSTAFA BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUBİLAY ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Araştırmada, 11-13 yaş grubu futbolculara uygulanan 10 haftalık core antrenmanın seçili motor parametrelere etkisinin olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni İstanbul ili, Mehmet Rauf Lisesi Spor Kulübünde futbol oynayan 148 çocuktan oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise İstanbul ili, Mehmet Rauf Lisesi Spor Kulübünde futbol oynayan 11-13 yaş aralığındaki 40 gönüllü çocuk sporcudan oluşturulmuştur. Araştırma öncesi katılımcılarda durarak uzun atlama, dikey sıçrama, sağlık topu fırlatma, 20m sprint, denge, sırt kuvveti, bacak kuvveti, sağ-sol el kavrama kuvveti performans ölçümleri alınmıştır. Sonrasında 10 haftalık core antrenman programı uygulatılmıştır. 10 hafta sonucunda katılımcıların son test ölçümleri (ön test protokollerine uygun) alınmıştır. Araştırma grubundan elde edilen verilerin ortalama ve standart sapmaları excel yardımı ile hesaplanmıştır. Ön test ve son testler arasındaki farklılığın tespiti için SPSS 24 istatistik programında eşleştirilmiş 'Wilcoxon Rank-Sum Testi' ile 0.05 anlamlılık seviyesinde değerlendirilmiştir. Bağımsız grupların (kontrol ve araştırma grupları) karşılaştırılması ise; ön test ve son testler arasındaki farklılığın tespiti için 'Mann-Whitney U Testi' ile 0.05 anlamlılık seviyesinde değerlendirilmiştir. Bulgulara göre, 10 hafta düzeneli core antrenman uygulatılan Core Antrenman Grubunun (CAG) durarak uzun atlama (z=-1,992, p>0,046), dikey sıçrama (z=- 1,153, p>0,049), 20m sprint (z=-2,971, p>0,003), sırt kuvveti (z=-2,551, p>0,011) ve bacak kuvveti (z=-4,529, p>0,022) performansların istatiksel olarak anlamlı farklılık görülmektedir. Sonuç olarak, ortaokul çağı yaşındaki çocuklara düzenli olarak uygulatılan core antrenman temel motor gelişime olumlu yönde katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to determine whether 10 week core training applied to 11- 13 year old soccer players affected the selected motor parameters. The universe of the research consists of 148 children playing soccer in Mehmet Rauf Lisesi Sport Club in Istanbul province. The sample of the research was formed as 40 volunteer children aged between 11 and 13 who played soccer in Mehmet Rauf Lisesi Sport Club in Istanbul province. Before the research, participants were asked to take long jump, vertical jump, throwing health ball, 20m sprint, balance, back strength, leg strength, right and left hand grip strength performance measurements. Then a 10 week core training program was implemented. At the end of 10 weeks, participants' post-test measurements (according to pre-test protocols) were taken. The mean and standard deviations of the data obtained from the study group were calculated with the help of excel. In order to determine the difference between the pre-test and the post-test, the SPSS 24 was evaluated at a significance level of 0.05 with the paired 'Wilcoxon Rank-Sum Test' in the statistical program. The comparison of independent groups (control and research groups) Mann-Whitney U Test 'was used to determine the difference between pre-test and post-test at a significance level of 0.05. According to the findings, the core training group (CAG) with 10 weeks of regular core training stood at the long jump (z = -1,992, p> 0,046), vertical jump (z = -1,153, p> 0,049), 20m sprint (z = (z = -2,551, p> 0,011) and leg strength (z = -4,529, p> 0,022) were statistically significant differences between the two groups. As a result, the core training that is regularly applied to children aged school age is contributing positively to basic motor development.