Caz tarihinde önemli kontrbasçılar
Important doublebass players in the jazz history
  1. Tez No: 523583
  2. Yazar: KAĞAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. AHMET ALTINEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kontrbas birçok müzik türünde kendine yer bulmuş, özellikle klasik Batı müziği ve caz müziğinde varlığını önemli düzeyde hissettirmiş bir çalgıdır. Orkestranın en kalın sesli çalgılarından biri olan kontrbas, zamanla farklı çalış stilleri kazanarak, müziğe yeni tınılar kazandırmıştır. Caz 1800'lü yılların sonlarında ortaya çıktığı zaman, kontrbas genel olarak evrimini tamamlamış bir çalgıydı. 20. Yüzyılın bu yeni müziğinin önemli bir parçası olan kontrbas, klasik müzikte olduğu gibi yıllar içerisinde cazda da gelişimini sürdürmüştür. Bu gelişimde klasik müzik dönemlerinin ve bestecilerinin ne kadar önemli bir payı varsa, caz müziği dönemlerinin ve kontrbasçılarının da payı büyüktür. Caz müziğinde usta çalgıcılıklarının yanı sıra besteci kimlikleri ile de ön plana çıkan kontrbasçılar, kontrbasın teknik ve müzikal anlamdaki gelişiminde söz sahibi olmuş, yazdıkları müziklerle caza farklı bir boyut kazandırmışlardır. Bu araştırma, cazın önemli kontrbasçılarının kontrbasa ve caz müziğine katkılarını ortaya koymayı amaçlayan bir çalışmadır. Tarihsel araştırma ve müzik analizlerinde ortaya konan bulgulara dayanarak cazın önemli kontrbasçılarının çalgıya ve caz müziğine getirdikleri farklı perspektifler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Contrabass is an instrument that is being used in several genres of music and it has a significant place particularly in classical Western music as well as in Jazz. One of the most bass sounds of an orchestrate, contrabass has gained different styles of play in time and has brought in new tones to the music. When jazz emerged in late 1800s, contrabass was an instrument that has already completed its evolution in general. After becoming a significant part of this latest music of 20th century, contrabass has continued to develop also in jazz as it was developed in classical music. Similar to the share of classic music era and composers, the jazz music era and contrabass players do also have a significant share in the development of this instrument. Contrabass players, who stood out not only with their composer side but also with their mastership in playing the jazz music, had a say in technical and musical development of contrabass and brought in a different dimension for Jazz with the musics they composed. This research is a study, aiming to highlight the contributions of significant contrabass players of jazz to the contrabass and jazz music. Different perspectives brought by contrabass players towards the instrument and jazz music are examined in this study, based on historical researches and findings of music analyses.