Kronik santral seröz koryoretinopati tedavisinde eşik altı micropulse sarı lazer (577 NM) uygulamasının uzun dönem etkinliğinin araştırılması
Investigation of long-term effectiveness of subthreshold micropulse yellow laser (577 NM) treatment in chronic central serous chorioretinopathy treatment
  1. Tez No: 523584
  2. Yazar: MAHMUT NEDİM AKALTUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH MEHMET ADIBELLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu tez çalıĢmamızda yaygın bir retinal patoloji olan kronik santral seröz koryoretinopati tedavisinde kullanılan yeni bir tedavi yöntemi olan eĢik altı mikropulse sarı lazer (577 nm) tedavisinin uzun dönem sonuçlarını analiz edip kronik santral seröz koryoretinopati tedavisi bilgilerimize katkı sağlamaktır. Materiyal ve Metod: ÇalıĢmaya kliniğimizde ġubat 2016 ile Ağustos 2018 tarihleri arasında kronik SSKR nedeniyle eĢikaltı mikropulse sarı lazer (577nm) tedavisi alan 77 hastanın 85 gözü dâhil edildi. Hastaların lazer öncesi, lazer sonrası 1. ay ve son kontrollerdeki, en iyi düzeltilmiĢ görme keskinliği (EĠDGK), koroid kalınlığı, santral retinal kalınlık (SRK) ve subretinal sıvı yükseklik (SSY) değerleri karĢılaĢtırıldı. Bulgular: Hastaların yaĢ ortalaması 44,55±10,22 (27-76 yıl) yıldı. Hastaların %79,2'si erkek, %20,8'i kadındı. Ortalama takip süresi 13,41±8,37 (3-30 ay) aydı. EĠDGK lazer öncesi, lazer sonrası 1. ay ve son kontrol kıyaslandığında anlamlı görme artıĢı elde edildi (sırasıyla p= 0,011, p=0,005). Koroid kalınlığında lazer öncesi, lazer sonrası 1.
Özet (Çeviri)
Purpose: Our this thesis is to contribute to our knowledge of chronic central serous chorioretinopathy (CSCR) treatment by analyzing the long term results of subthreshold micropulse yellow laser (577 nm) treatment which is a new treatment method used in the treatment of chronic central serous chorioretinopathy which is a common retinal pathology. Materials and Methods: We included 85 eyes of 77 patients who had undergone subthreshold micropulse yellow laser (577nm) treatment for chronic CSCR due between February 2016 and August 2018 in our clinic. The best corrected visual acuity (BCVA), choroidal thickness, central retinal thickness (CRT), and subretinal fluid height (SFH) values were compared before laser, at 1 month after laser and at last controls. Results: The mean age of the patients was 44,55 ± 10,22 (27-76 years). 79.2% of the patients were male and 20.8% were female. The mean follow-up period was 13,41±8,37 (3-30 month) months. Significant improvement in BCVA was obtained when compared before laser, at 1. month after laser and at last controls ( respectively p= 0,011, p=0,005). A significant reduction in choroidal thickness was obtained when compared to pre-laser, post-laser 1.