Ratlarda deksketoprofen kullanımının gastrointestinal ve renal yan etkileri üzerine nitrogliserinin koruyucu etkisi
Protective effects of adding nitroglycerin to dexketoprofen on renal and gastrointestinal side effects in rats
- Tez No: 523588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM SARI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: NSAİİ, COX enzimini inhibe ederek, araşidonik asitten PG oluşumunu engellerler. NSAİ ilaçların COX enzim inhibisyonuna bağlı yan etkilerini azaltmak icin yavaş salınan NO donörleriyle birlikte kullanıldığı preparatlar üretilmiştir. Deksketoprofenin yan etki potansiyeli önceki çalışmalarla araştırılmış olmasına rağmen nitrogliserin ile kombinasyonuna ait herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmamızın amacı, nitrogliserinin, kronik deksketoprofen kullanımının yol açtığı gastrointestinal ve renal yan etkiler üzerine olan etkisini araştırmak ve bu kombinasyonun oksidatif ve antioksidatif etkilerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Prospektif randomize kontrollü çalışmamızda 40 wistar erkek sıçan kullanıldı. Rastgele 5 gruba ayrılan hayvanlara intraperitoneal her 100 gramları için 1mL olacak şekilde hazırlanan deksketoprofen (Arveles, İbrahim Ethem Ulagay, İstanbul, Türkiye), nitrogliserin (Perlingalit, Adeka, İstanbul, Türkiye) ve %0,9'luk NaCl (Serum Fizyolojik) (İzotonik Sodyum Klorür Solüsyonu, İbrahim Ethem Ulagay,İstanbul, Türkiye) uygulandı. Gruplar, Grup K (kontrol grubu, n:8, ilaç verilmeyecek), Grup IZO (izotonik grubu, n:8, 0.09%NaCl), Grup D (deksketoprofen grubu, n:8, 8 mg/kg), Grup NTG (nitrogliserin grubu, n:8, 1mg/kg), Grup D-NTG (deksketoprofen ve nitrogliserin grubu 8 mg/kg + 1mg/kg) olacak şekilde her grup için uygulama 15 gün şeklinde uygulandı. Hayvanlardan alınan kan örnekleri, NO, MDA, GSH, CAT, TNF-alfa, IL-6 düzeyleri ölçümleri için uygun ortamda saklanıldı ve analiz edildi. Hayvanların mideleri ve böbrekleri diseke edildi, uygun koşullarda parafin bloklar mikrotom ile kesilip hematoksilin eozin sonrası ışık mikroskopisi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim and Scope: NSAIDs inhibit the formation of PG from arachidonic acid by inhibiting the COX enzyme. Preparations in which NSAIDs are used with slow release NO donors to reduce side effects due to COX enzyme inhibition have been produced. Although the potential side effects of dexketoprofen have been investigated in previous studies, no study has been found in combination with nitroglycerin. The aim of this study was to investigate the protective effect of nitroglycerin on gastrointestinal and renal side effects caused by chronic dexketoprofen use, and to reveal the oxidative and antioxidative effects of this combination. Material and Method: In our prospective randomized controlled study, 40 wistar male rats were used. Animals were randomly divided into 5 groups and intraperitoneal dexketoprofen (Arveles, Ibrahim Adham Ulagay, Istanbul, Turkey), nitroglycerine (Perlingalit, Adeka, Istanbul, Turkey) and 0.9% NaCl (saline) ( Saline solution, Ibrahim Ethem Ulagay, Istanbul, Turkey) was applied. Groups, Group K (control group, n: 8, no drug), Group IZO (isotonic group, n: 8, 0.09% NaCl), Group D (dexketoprofen group, n: 8, 8 mg / kg), Group NTG ( nitroglycerin group, n: 8, 1 mg / kg), Group D-NTG (dexketoprofen and nitroglycerin group 8 mg / kg + 1 mg / kg) was applied as 15 days for each group. Blood samples from animals were stored and analyzed in the convenient environment for measurements of NO, MDA, GSH, CAT, TNF-alpha, IL-6 levels. The animals' stomachs and kidneys were dissected. Under appropriate conditions, paraffin blocks were cut with microtome and hematoxylin eosin post-light microscopy was performed.