Piyasadan temin edilen bazı zencefil örneklerinin farmakope analizi
European pharmacopoeia analysis of market-supplied some ginger samples
- Tez No: 523703
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Zencefilin ülkemizde özellikle şifa amacıyla çeşitli rahatsızlıklarda kullanımı yaygındır. Ülkemizde insanlar tedavi amacıyla veya gıda olarak kullanılan zencefili aktar, market ve internetten temin etmektedir. Bu şekilde temin ettikleri zencefillerin tedavide kullanımının uygunluğu ile ilgili bilgi bulunmamaktadır. Maalesef ülkemizde farmasötik kalitede drog bulmak zordur. Zencefil için de bu durum geçerlidir. Bu tezde piyasadan temin edilen on adet zencefil (Zingiber officinale Roscoe) rizomu örneği Avrupa Farmakopesi 8.0'a göre analiz edilmiş ve fitoterapi için kullanıma uygun olup olmadıkları değerlendirilmiştir. Avrupa Farmakopesinde zencefil monografında yer alan morfolojik analiz, mikroskobik analiz ve ITK analizleri, su miktar tayini, toplam kül miktarı ve uçucu yağ miktar tayinleri yapılmıştır. Diğer kriterlere uymasına rağmen uçucu yağ miktarı istenen düzeyde olmadığı için on örnekten sadece dört tanesi Avrupa Farmakopesi'ne uygunluk göstermektedir. Bu tezde ayrıca zencefil rizomu ile ilgili başlıca kimyasal çalışmalar, biyoaktivite çalışmaları sunulmuş ve zencefil rizomunun kullanımı ile ilgili bilgiler verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Zingiber officinale, zencefil, fitoterapi, bulantı ve kusma, osteoartrit, dismenore,
Özet (Çeviri)
Ginger in our country especially for the purpose of healing in a variety of disorders are common used. People in our country supply ginger from herbalists, markets and internet which are used for purpose of treatment purpose or as food. There is no information about the suitability of these supplied ginger for therapeutic use. Unfortunately, pharmaceutical-quality drugs in our country is difficult to find. This is also valid for ginger. Ten ginger (Zingiber officinale Roscoe) rhizome samples supplied from the markets were analyzed according to the European Pharmacopoeia 8.0 and evaluated whether they were suitable for phytotherapy. Morphological analysis, microscopic analysis and TLC analysis, water amount, total ash amount and essential oil amount in the European Pharmacopoeia monograph were made. Only four of the ten samples are eligible for European Pharmacopoeia, as the amount of essential oil is not at the desired level, even though comply with other criteria. In this thesis, the main chemical studies, bioactivity studies related to ginger rhizome were also presented and information on the use of ginger rhizome was given. Key Words : Zingiber officinale, ginger, phytoterapy, nausea and vomitting, osteoarthritis, dysmenorrhea