Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu geçirmiş olan bireylerin postoperatif kinezyofobi, proprioseptif duyu ve fonksiyonel durumlarının değerlendirilmesi
Assessment of postoperative kinesophobia, proprioception and functional status of individuals who have undergone anterior cruciate ligament reconstruction
- Tez No: 523751
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVİN BALKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmanın amacı, Ön Çapraz Bağ (ÖÇB) cerrahisi geçirmiş bireylerin ağrı, eklem hareket açıklığı, subjektif fonksiyonel seviye, diz kas kuvveti, tek bacak sıçrama mesafesi, propriosepsiyon, gövde enduransı ve kinezyofobi durumları değerlendirilerek bunlar arasındaki ilişkilere bakmak ve cerrahi geçiren bireylerle sağlıklı kontrolleri karşılaştırmaktır. Çalışmaya son 5 yılda ÖÇB cerrahisi geçiren 53 birey (6ay-3yıl (Cerrahi grup1) ve 3-5 yıl (Cerrahi grup 2)) dahil edildi. 26 sağlıklı birey ise kontrol grubu olarak alındı. Bireylerde ağrı, eklem hareket açıklığı, subjektif fonksiyonel seviye (Tegner, Lysholm ve Diz İncinme ve Osteoartrit Sonuç Skoru (KOOS)), el dinamometresi ile diz kas kuvveti, tek bacak sıçrama, propriosepsiyon, gövde enduransı ve kinezyofobi değerlendirildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda Kruskal Wallis testi kullanılırken ilişkilerin incelenmesinde ise Spearman korelasyon testi kullanıldı. Ayrıca cerrahi gruplarda iki taraf karşılaştırmalarında Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate the pain, joint range of motion, subjective functional level, knee muscle strength, single-legged hop, proprioception, trunk endurance and kinesiophobia status of individuals who underwent anterior cruciate ligament (ACL) surgery and to look at the relationship between them and to compare healthy controls to surgical patients. This study included 53 individuals (6 to 3 years (Surgical1) and 3-5 years (Surgical2)) who underwent ACL surgery in the last 5 years. 26 healthy individuals were taken as control group. Individuals were evaluated for pain, range of motion, subjective functional level (Tegner, Lysholm and Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score (KOOS)), knee muscle strength, single-legged hop, proprioception, trunk endurance and kinesophobia. The Kruskal Wallis test was used in comparison between the groups, whereas the spearman correlation test was used in the analysis of the relations. Also in the surgical groups, the Mann-Whitney U was used in the two-sided comparison.