Beslenme dostu okullar programının öğrencilerin besin seçimi ve beslenme durumlarına etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the effects of the 'nutrition friendly schools program' on food choice and nutritional status of students
- Tez No: 523757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Araştırma, beslenme dostu okul programının öğrencilerin besin seçimi ve beslenme durumuna etkisinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemine, biri beslenme dostu okul programında yer alan diğeri yer almayan olmak üzere iki okuldan yedinci sınıfta öğrenim gören öğrenciler alınmıştır. Beslenme dostu okul programında yer alan okuldan 174, beslenme dostu okul programında yer almayan okuldan 158 öğrenci olmak üzere toplam 332 öğrenci araştırmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında içeriği genel bilgiler, beslenme alışkanlıklarına dair sorular, antropometrik ölçümler, adölesanlarda meyve-sebze tüketimi değişim süreci ölçeği, okullarda yiyecek içecek standartları yönetmeliğine göre hazırlanmış besin tüketim sıklığı, besin tüketim kaydı, içecek tüketim kaydı ve fiziksel aktivite kaydından oluşan anket formu kullanılmıştır. Beslenme dostu okulda eğitim gören öğrencilerin, beslenme dostu olmayan okulda eğitim gören öğrencilere göre ana öğün tüketim ortalamaları anlamlı oranda daha yüksek bulunurken (p0,05). Beslenme dostu okulda kahvaltının evde yapılma oranı, öğle yemeğinin yemekhanede tüketilme oranı daha fazladır (p0,05).
Özet (Çeviri)
The research was conducted to assess the nutrition choice and nutritional status of students in a nutrition-friendly school program. The sample of the study was taken from the students in the seventh grade from two schools, one in the nutrition-friendly school program and the other not in the sample. A total of 332 students, 174 from the school in the nutrition-friendly school program and 158 from the non-nutrition-friendly school program, were included in the survey. A questionnaire consisting of general information about the contents, questions about nutritional habits, anthropometric measurements, fruit and vegetable consumption change process scale, food frequency questionnaire prepared according to school regulation regulations, food consumption record, beverage consumption record and physical activity were used in the data collection. The mean of the main meals was significantly higher (p 0,05). In the nutrition-friendly school, the rate of breakfast is higher at home than at lunchtime (p 0.05).