Gojiberry'nin kadın kısırlığında kullanılan gıda takviyeleri ile etkilerinin incelenmesi
The evaluation of Goji̇berrys' effect with dietary supplements used in female infertility
  1. Tez No: 523774
  2. Yazar: AFSOON SAEIDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ERGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gıda Mühendisliği, Onkoloji, Nutrition and Dietetics, Food Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Fertilovit® F35 Plus (FV; Gonodasan AG, Almanya) B,C,D,E vitaminleri, koenzim Q10 ile Fe, I ve Zn mikroelementlerini içeren, kadında hamilelik öncesi önerilen, antioksidan etkili gıda takviyesidir. FV ile benzer içeriğe sahip, geleneksel Çin tıbbi bitkisi ve gıda takviyesi olan Gojiberry (GB, Lycium barbarum) antioksidan etkili olup kanser dahil birçok çeşitli hastalıkta tedavi edici/tedaviye yardımcı olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, GB'nin kronik myeloid lösemi üzerine tek başına ve FV ile birlikte etkisini saptamak ve bu etki mekanizmalarının yollarını araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Antioksidan kapasiteleri belirlenen GB meyve özütleri, hücre kültüründe tek başına ve FV ile birlikte K562 lösemi hücrelerine 72 saat boyunca uygulandı. Etkileri hücre sayısı ve canlılığı, apoptotik indeks (akan hücre ölçer), apoptotik (Kaspazlar-3,8,9; bax) /nekroapoptotik (RIPK-1) ve direnç proteinleri [Midkin (MK), bcl-2, nf-kappaβ] seviyeleri (ELIZA) ile araştırıldı. Sonuçların değerlendirilmesinde Anova testi kullanıldı ve p0.05). Sonuç: Bu çalışmada ilk defa FV'nin anti-kanser etkisi olduğu,GB ile FV kullanımın antagonist etki gösterdiği, ekstrinsik apoptoz yolunu kullandığı ve direnç proteini MK'yı inhibe ettiği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Fertilovit® F35 Plus (FV; Gonodasan AG, Germany) containing B,C,D,E vitamins, coenzyme Q10 with Fe, I and Zn microelements, advised for female preconceptional is a dietary supplement with antioxidant effect. A traditional Chinese medical herb and dietary supplement Gojiberry (GB, Lycium barbarum) having similar content as FV and an antioxidant effect is used as a therapeutic agent/an adjuvant at various illnesses. In this current study, we aimed to determine the effect of GB in single agent and in combination with FV on chronic myeloid leukemia and the pathway of this mechanism action. Materials and methods: Antioxidant capacity determined GB fruits' extracts in single and in combination with FV were applied to K562 leukemia cells for 72 h. Their effects were evaluated by cell viability, apoptotic index (flow cytometry), the levels of apoptotic (Caspases-3,8,9; bax)/ necroapoptotic (RIPK-1) and resistance [Midkine (MK), bcl-2, nf-kappaβ] proteins (ELISA). Anova test was used and p0.05). Conclusion: In this study, it's shown for the first time that FV has anti-cancer effect, the usage of GB with FV shows antagonist effect, actions via extrinsic apoptosis pathway and inhibit a resistance protein MK.