Roland Dyens'in gitar müziğine yaklaşımının Libra Sonatine eseri üzerinden incelenmesi
The study of Roland Dyens' approach of the guitar music on Libra Sonatine
- Tez No: 523793
- Danışmanlar: DOÇ. SEYDİ SİNAN ERŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu eser metni çalışmasında 20. yüzyıl bestecisi ve gitaristi olan Roland Dyens'in“Libra Sonatine”adlı eseri incelenmiştir. Çalışmaya gitarın kısa tarihi ve gitar müziğinin irdelenmesiyle başlanmıştır. Bu bağlamda gitarın tarihsel evrimi kısaca incelenmiş ve 20. yüzyıl gitar müziğine yön veren; Andres Segovia, Heitor Villa-Lobos, Leo Brouwer gibi başlıca gitaristler hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Çalışmaya Dyens'in biyografisi ve Django Reinhardt, Fernando Sor gibi gitaristlerin Dyens'in müziğindeki başlıca etkileri incelenip, Dyens'in yayınlanmış olan eserlerinin dökümü sunularak devam edilmiştir. Son bölümde Libra Sonatine'in müzikal analizi yapılarak içerisindeki form yapıları ve teknik yöntemleri detaylı olarak ele alınmıştır. Bu analizler ışığında Dyens'in müziğe yaklaşımının kapsamlı bir biçimde sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to analyze Roland Dyens's“Libra Sonatine”. The study starts with the examination of the short history of guitar and guitar music. In this context, the thesis briefly examines the historical evolution of guitar and gives information about guitarists who shaped 20Th century guitar music such as Andres Segovia, Heitor Villa-Lobos, Leo Brouwer. The study continues with Dyens's biography, explores the influences of guitarists such as Django Reinhardt, Fernando Sor on Dyens's music and presents the list of his published Works. In the last chapter, Dyens's Libra Sonatine's musical analysis has been done and Its formal structures and technical aspects are examined in great detail. In the light of these examinations, the study aims at presenting Dyens's musical approach in a comprehensive way.