Etnik kökenin siyasal katılıma etkisi: Çeçen ve Çerkez örneği
Influence of ethnic origin on political participation: Example of Chechen and Circassian
  1. Tez No: 523803
  2. Yazar: YASEMİN ÖZDİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sosyal bilimler açısından önemli bir kavram olan etnisite teriminin kökenleri Antik Yunan'a kadar uzanmaktadır. Etnisite terim olarak“bizden olmayanlar, öteki”olarak tanımlanmaktadır. Araştırmada etnik bir grup olarak Çeçen ve Çerkezler etnisitenin siyasal katılımı ne derecede etkilediğini ve nasıl yönlendirdiğini anlamak ve yorumlamak amacıyla, siyasal katılıma etki eden faktörler açısından incelenmiştir. Kavramsal ve kuramsal çerçevede etnisite kavramından ve kuramlarından söz edilerek Çeçen ve Çerkezlerin sosyo-kültürel ve sosyo-politik açıdan nesnel olarak değerlendirilebilmesi amacıyla göç ve göç kuramları tanımlanmış, siyasal katılım kavramı ve kuramlarına yer verilerek araştırma kapsamındaki etnik gruplar olan Çeçen ve Çerkezler hakkında genel bilgilendirme yapılarak Türkiye'ye zorunlu göçleri anlatılmıştır. Etnisitenin siyasal katılıma etkisini incelemek amacıyla iki farklı etnik kökenine sahip olan Kahramanmaraş ili Göksun ilçesine bağlı Çerkez Mahallesi“Korkmaz”ile Çeçen mahallesi“Çardak”ta anket çalışması yapılarak, iki farklı etnik grubun siyasal katılım düzeyleri tespit edilmeye çalışılmış ve iki farklı etnik grup siyasal katılıma etki eden faktörler açısından analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The term ethnicity, an important concept in terms of social sciences, dates back to ancient Greece. The term 'ethnicity' is defined as 'the ones not from us, the other'. As an ethnic group in the study, Chechens and Circassians examined the factors influencing political participation in order to understand and interpret how ethnicity influenced and guided political participation. The concept and theories of ethnicity in the conceptual and theoretical framework are mentioned and theories of migration and migration are defined in order to evaluate the Chechens and Circassians objectively in terms of socio-cultural and socio-political aspects. The concept and theories of political participation are given and general information about the ethnic groups Chechens and Circassians forced migration to Turkey has been described. A survey was carried out in Circassians' village“Korkmaz”and Chechens' village“Çardak”of Kahramanmaras province Göksun district . Two different ethnic groups were analyzed in terms of factors affecting political participation.