Örgütsel sosyalleşme ile örgütsel sinizm arasındaki ilişkiyi incelemeye yönelik bir araştırma
A study on the relationship between organizational socialization and organizational cynicism
- Tez No: 523809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ YILMAZ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmanın temel amacı örgütsel sosyalleşme ve örgütsel sinizm arasındaki ilişkiyi incelemektir. Tezin birinci bölümünde örgütsel sosyalleşme kavramı ayrıntılarıyla ortaya konmuştur. Çalışmanın ikinci bölümü ise örgütsel sinizm konusunu içermektedir. Bu bölümde, örgütsel sosyalleşme ile örgütsel sinizm arasındaki bağıntı tartışılmıştır. Üçüncü bölüm ise örgütsel sosyalleşme ile örgütsel sinizm arasındaki ilişkiyi ortaya koymaya yönelik bir alan araştırmasından oluşmaktadır. Genel tarama modeli kapsamında ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilen alan araştırmasının örneklemini Ankara'da faaliyet gösteren bir pazarlama işletmesinin 177 çalışanı oluşturmaktadır. Alan araştırmasında veri kümesi, demografik bilgiler, işgörenlerin sosyalleşme düzeyleri ve örgütsel sinizm çerçevesinde elde edilmiştir. Veri kümesi, sıklık analizi, T-Testi, ANOVA, Pearson Korelasyonu ve Doğrusal Regresyon Analizi gibi farklı istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Bulgular, işgörenlerin örgütsel sosyalleşme ve örgütsel sinizm düzeylerinin demografik değişkenler (cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve kıdem) açısından anlamlı bir farklılık göstermediği şeklindedir. Diğer taraftan, örgütsel sosyalleşme ve örgütsel sinizm arasında negatif ve güçlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Örgütsel sosyalleşme düzeylerinin (iş eğitimi, örgütü anlama, gelecek beklentisi), örgütsel sinizm boyutları (bilişsel, duyuşsal ve davranışsal) üzerinde negatif etki yarattığı belirlenmiştir. Çalışma arkadaşlarının desteği boyutunun ise yalnızca örgütsel sinizmin bilişsel boyutu üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Genel olarak, işgörenlerin örgütsel sosyalleşme düzeyleri arttıkça örgütsel sinizm eğilimlerinin zayıflayacağı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between organizational socialization and organizational cynicism. The first chapter of the thesis includes the definition and detailed explanation of organizational socialization. The second chapter of the study is about organizational cynicism. In this part, also, the link between organizational socialization and organizational cynicism was discussed. The third chapter includes a field research to identify the relationship between organizational socialization and organizational cynicism. In the model of the field research, relational survey model was used within the scope of the general survey model. The sample of the research consists of 177 employees of a marketing firm which is operating in Ankara. The data set was obtained in the frame of the demographics, socialization level, and organizational cynicism. Then, the data set was analyzed with the statistical methods of t-test, ANOVA, Pearson Correlation, and linear regression analysis. The findings demonstrate that, there is no relationship between the organizational socialization levels of employees and the demographical variables (gender, age, education level, and years of experience). On the other hand, it was seen that, there is a negative but strong association between organizational socialization and organizational cynicism. It was achieved that, the levels of organizational socialization (work education, understanding organization, and expectations) have a negative impact on the dimensions of organizational cynicism (cognitive, sensual, and behavioral). Moreover, the dimension of the support of colleagues affects only the cognitive dimension of the organizational cynicism. In general, the increase in the socialization levels of employees degreases their organizational cynicism tendencies.