Stratejik liderlik ve duygusal emek arasındaki ilişki: Ardahan ili okul yöneticileri örneği
The relationship between strategic leadership and emotional labor: An examples of school administrators in Ardahan
  1. Tez No: 523836
  2. Yazar: YUNUSEMRE ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜRRİYET ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı; Stratejik Liderlik ile Duygusal Emek arasındaki ilişkinin incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Bu kapsamda, Ardahan ili, merkez ilçesinde bulunan ilk, orta, lise ve dengi 24 okulda çalışan 482 öğretmenin görüşlerine anket yoluyla başvurulmuştur. Doldurulan anketlerden 431 tanesi ölçülmeye uygun bulunmuş ve %89,6 oranında geri dönüş sağlanmıştır. Araştırma yönteminde; Müdürlerin stratejik liderlik uygulamalarını ölçmek için ''Kılınçkaya (2013)'' tarafından geliştirilip, uyarlanan ''Stratejik Liderlik Ölçeği'' (SLÖ) ve öğretmenlerin duygusal emek davranışlarını ölçmek için''Basım ve Begenirbaş (2013)'' tarafından geliştirilip, uyarlanan ''Duygusal Emek Ölçeği'' (DEÖ) veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 24 paket programına aktarılarak alt problemlerin çözümü için korelasyon, t testi ve f testi analizlerine yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of thisresearch; Examining and evaluating the relationshipbetween Strategic Leadership and Emotional Labor. Inthiscontext, The opinions of 482 teachersworking in 24 primary, secondary and highschools in centralprovince of Ardahan provinceweresurveyed. Of the completedsurveys, 431 werefound to be metered and 89.6% werereturned. Inresearchmethod;.The '' Strategic Leadership Scale '' (SLS), developed and adaptedby '' Kılınçkaya (2013) '' to measure managers' strategic leadership practices,and“Emotional Labor Scales”(ELS) developedby and adaptedby“Basım and Begenirbaş (2013)”to measureteachers' emotionallaborbehaviors.The collecteddataweretransferred to SPSS 24 package program and subjected to correlation, t test and f testanalysis of variancefor the solution of subproblems.