Social loafing as a social disease and self-efficacy belief as its cure: The relationships between self-efficacy, social loafing and intention to leave
Toplumsal bir hastalık olarak sosyal kaytarma ve onun tedavisi, öz-yeterlik inancı: Sosyal kaytarma, öz-yeterlik ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki
- Tez No: 523858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN KAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bugünün dünyası Taylor'ın 1900'lerde gördüğü dünya ile aynı değildir. İnançlar, duygular, ihtiyaçlar ve hedefler gibi başarı, işletme ve yönetimin tanımları da hızla değişmektedir. Bu değişimlerle birlikte çalışanların psikolojik durumları geçmişe nazaran daha fazla önem kazanmaktadır. Bu sebeple, İşletme Bilimi, organizasyonların karşılaştığı sorunlara çözüm bulabilmek için disiplinler arası bir yaklaşım ile çalışmak zorundadır. Bu çalışmada, aslında sosyal psikoloji bilimine ait iki kavram olan öz yeterlik (öz-etkinlik) ve sosyal kaytarma ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki incelenmeye değer görülmüştür. Kırklareli Organize Sanayi Bölgesinde çalışan beyaz yakalı çalışanlardan toplanan veri analiz edilmiş ve düzenli olarak sportif ve sosyal aktivitelere katılan katılımcıların hiç katılmayan ya da nadiren katılan katılımcılardan anlamlı olarak daha yüksek öz yeterlik seviyesine sahip olduğu, yüksek tahsil seviyesine sahip olan katılımcıların ise anlamlı olarak daha yüksek işten ayrılma niyetine sahip oldukları görülmüştür. Ayrıca, öz yeterlik inancı ile iş arkadaşlarının algılanan sosyal kaytarması arasında yüksek düzeye yakın orta düzeyde anlamlı ve negatif yönlü bir korelasyon, algılanan sosyal kaytarma ile işten ayrılma niyeti arasında anlamlı, düşük düzeyde ve pozitif yönlü bir korelasyon tespit edilmiştir. Buna göre, sosyal kaytarma davranışının olumsuz etkileri işten ayrılma niyetini arttırmakta, öz-yeterlik inancının olumlu etkileri ise iş arkadaşlarının sosyal kaytarmasını algılamayı azaltmaktadır. Araştırmanın sonuçlarına binaen; toplumsal bir hastalık olarak tanımlanan sosyal kaytarma davranışına muhtemel bir tedavi bulunduğu iddia edilebilir.
Özet (Çeviri)
Today's world is not same as the world which was seen by Taylor in 1900's. Of course, beliefs, emotions, needs, and goals have been changing fast as well as definitions of success, business and management. With these changes, employees' psychological conditions have become more important than past. Therefore, Business & Management Science should work with an interdisciplinary approach to find solutions for troubles which are faced by organizations. In this study, it has been seen worthwhile to examine the relationship between self-efficacy and social loafing, which are terms actually in social psychology, and intention to leave. The data gathered from white-collar workers in Kırklareli Organized Industrial Zone were analyzed and it was seen that participants who exercised regularly and often attended social activities had significantly higher self-efficacy than participants who did exercise and attend social activities never or very rarely. It was also seen that participants who had higher educational background had significantly more intense intention to leave. Moreover, it was found out that there was a significantly medium level, but close to high level, negative correlation between self-efficacy belief and perceived co-workers' social loafing, and significantly low level positive correlation between perceived co-workers' social loafing and intention to leave. According to that, negative effects of social loafing increase intention to leave and positive effects of self-efficacy belief decrease perception of co-workers' loafing behavior. Based upon the results, it may be claimed that one possible cure for social loafing, which is defined as a social disease, has been found.