Telafer mikrotoponimleri ve dil incelemesi
Microtoponyms of Telafer and language analysis
  1. Tez No: 523860
  2. Yazar: GHADEER MOHAMMED QASIM BAREM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
“Telafer Mikrotoponimleri ve Dil İncelemesi”adlı bu tez, Telafer ilçesinin köylerinden derlenen toplam 373 yeradı (mikrotoponim) üzerine yapılmış silikyeradbilim (mikrotoponimi) çalışmasıdır. Giriş bölümü, tezin konusunu, amacını, sınırını, yöntemini konu edinen kısımlar ile Telafer'in tarihini (konumu, önemi, etnik yapısı) kısaca ele alan bir bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde yeradları türleri bakımından sınıflandırılmış olup oykonimler (orunadı), astionimler (şehiradı), oronimler (dağadı), horonimler (eladı), dromonimler (yoladı), agronimler (bağadı), hidronimler (suadı), helonimler (batakadı), urbonimler (kentlikadı) ve ekklezionimler (dedeadları) gibi toponimlerin alt türlerine göre sınıflandırılmıştır. İkinci bölümde tezde geçen yeradları, adların anlamları ve veriliş sebepleri açısından incelenmiş yapılan leksik-semantik sınıflandırma eşliğinde, yeradlarının verilişindeki gelenekler ortaya konmuştur. Tezin üçüncü bölümünde tezde geçen yeradları, fonetik ve morfolojik yönden incelenmiştir. Son olarak, tezde bulunan yeradlarında geçen coğrafi terimlerin yöredeki anlamları esas alınarak sözlüğü hazırlanmıştır. Sonuç kısmında elde edilen bilgi ve bulgulardan yola çıkılarak genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis“Microtoponyms of Telafer and Language Analysis”is a microtopology study which scopes of 373 places names (microtoponies) was compiled from the villages of Telafer County. The introduction to the thesis consists of a section that briefly discusses the subject of the thesis, its purpose, its limit, its methods, and the history of Talafar (position, importance, ethnic structure). In the first chapter of the study, It is classified the places in terms of their species; such as oykonims (Populated areas), astronomical (city name), oronims (mountain name), horonims (hand name), dromonims (road name), agronims (bond name), hydronims (water name), helonims (swamp name), urbonims (urban name) and ekklezionims (grandfather names). In the second chapter of study, the places names in the thesis are analyzed in terms of the meanings of the names, given reasons and the traditions of giving place in the lexical-semantic classification are revealed. In the third chapter of the study, the places names in the thesis are analyzed from the phonetic and morphological directions. Finally, a dictionary was prepared based on the meanings of the geographical terms in the theses. In conclusion general assessment was made in the light of the obtained information and findings.